Projekty energetických úspor od ČEZ ESCO loni zákazníkům ušetřily 232 milionů

19.04.2020 9:01

Snížení nákladů na spotřebu elektřiny, tepla, plynu a vody o 232 mil. korun je loňský přínos celkem 36 energeticky úsporných projektů se zárukou (EPC), které v Česku a na Slovensku poskytuje společnost ENESA z ČEZ ESCO.

Projekty energetických úspor od ČEZ ESCO loni zákazníkům ušetřily 232 milionů
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Meziročně úspora stoupla o 7 procent, což se rovná 14 mil. korun. Z hlediska ekologie představuje úspora energie snížení emisí CO2 o 36 700 tun. Jednou z nemocnic, která již zaznamenala výraznou finanční úsporu je například ta v České Lípě. V karlovarské nemocni pak budou letos poprvé sčítat první oficiální garantované úspory energie.

Úspora přepočtená na jednotky tepla dosáhla 442 TJ, což se rovná průměrné spotřebě téměř 18 000 domácností v bytech a téměř 9 000 v rodinných domech.

„Nejvyšší úspory dosáhlo Kongresové centru Praha, a to více než 29 milionů korun. Spoří také řada českých nemocnic, pro které jsou projekty energetických úspor ideální - mají velkou spotřebu všech druhů energií po celý rok. Celkově uspořily loni díky projektům energetických úspor 57 milionů korun. Vůbec nejvíce přes 17 milionů přitom uspořila Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa. Následovala Nemocnice Jihlava s více než 15 miliony. Projekty EPC probíhají také v nemocnicích v Karlových Varech, Ústí nad Orlicí, Chrudimi, Litomyšli, Trutnově, Třinci, Havířově nebo v Odborném ústavu v Jevíčku,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Karlovarská krajská nemocnice, a. s., se v roce 2018 stala vlajkovou lodí EPC projektů v Karlovarském kraji. Pro ČEZ ESCO to znamenalo postavit v jejím areálu teplovodní kotelnu doplněnou o moderní kogenerační jednotku o výkonu 400 kW, jež bude vyrábět jak elektřinu, tak teplo. Zároveň byl mimo jiné zmodernizován celý vytápěcí systém, včetně rekonstrukce plynovodu nemocnice. Areál byl doplněn o takzvanou „regulaci na patě“, tedy systém umožňující i při centrálním vytápění omezit množství tepla přicházejícího do jednotlivých objektů. Velkou výhodou tak je, že například v dobře zateplených objektech nedochází ke zbytečnému přetápění. Proběhla i instalace úsporného LED osvětlení. Garantovaná roční úspora by přitom měla dosáhnout nejméně 8,5 milionu korun na výdajích za teplo, elektřinu, plyn a vodu.

Energetické služby se zárukou (EPC - ZDE) také zákazníkovi přímo garantují ve smlouvě, že dodavatel řešení těchto úspor dosáhne, jinak musí rozdílovou částku dodavatel sám doplatit. Výše úspor je prokazatelná díky komplexnímu systému měření dat a energetickému managementu. Další výhodou je, že zákazník nemusí ze svého investovat do úsporných technologií ani korunu, protože všechna investiční opatření jsou hrazena právě ze samotných úspor generovaných projektem.

Loňský rok přinesl pro EPC trh také jednu výraznou změnu. „Impulsem pro vznik nových velkých projektů je podpora metody EPC z Operačního programu životní prostředí (OPŽP) s navýšením dotace o 5 procent. Z pohledu státu se jedná o logický krok. Metoda EPC zaručuje garantované a jasně prokazatelné úspory, které jsou výhodou po zákazníky, ale i pro stát, kde přispívají k plnění národních cílů v oblasti snižování energetické náročnosti,“ vysvětluje Milan Dorko, generální ředitel společnosti ENESA.

Energetické služby se zaručeným výsledkem poskytuje ČEZ ESCO i Nemocnici s poliklinikou v České Lípě, a to s garantovanými úsporami na energiích minimálně 13,5 milionu korun ročně. V rámci kontraktu uzavřeného již v roce 2016 bylo mimo jiné kompletně zmodernizováno vytápění areálu, včetně ohřevu teplé vody. Byl vybudován nový teplovodní tepelný zdroj, renovace se dočkaly předávací stanice tepla, vznikl i nový centrální dispečink. Modernizací rovněž prošla vzduchotechnika, nově byla instalována rekuperace tepla. V interiéru i venkovním areálu proběhla renovace osvětlení a osazení prostor LED svítidly. ČEZ ESCO rovněž v areálu vybudovalo kogenerační jednotku, která nemocnici pomáhá s dodávkami elektřiny a tepla zejména v období špiček a snižuje tak platby za nakupovanou energii. Zrychlila se třeba i příprava jídel v kuchyni, neboť parní kotle byly nahrazeny multifunkčními elektrickými pánvemi.

V roce 2017 získal zrealizovaný projekt v Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa čestné ocenění v soutěži o nejlepší energeticky úsporný projekt řešený metodou EPC.

EPC 2019 v číslech

Počet aktivních EPC projektů:                           36 (z toho 6 na Slovensku)

Roční úspora energie:
Roční garantovaná úspora:                                205 mil. Kč
Skutečná úspora:                                                232 mil. Kč
Překročení garantované úspory:                         13 %
Roční nárůst skutečné úspory od roku 2018:       7 %

Ekologický přínos:
Emise CO2:                                36 700 tun CO2
Úspora energie:                          442 000 GJ/123 000 MWh
Což odpovídá spotřebě tepla:     18 000 domácností v bytech/nebo téměř
                                                    9 000 domácností v rodinných domech

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ombudsman varuje: Nekupujte černé stavby

22:11 Ombudsman varuje: Nekupujte černé stavby

Ombudsman Stanislav Křeček se stále častěji setkává s problémem, který je obvykle spojen s činností …