Průzkum SANEP: Kauza Altner dopadá na hlavy ministrů ČSSD, nejvíce ztrácí důvěru premiér

12.05.2016 10:44

Kauza „Altner“ dopadá na hlavy ministrů ČSSD, nejvíce ztrácí důvěru premiér Bohuslav Sobotka, který je v květnu až čtvrtým nejdůvěryhodnějším členem vlády.

Průzkum SANEP: Kauza Altner dopadá na hlavy ministrů ČSSD, nejvíce ztrácí důvěru premiér
Foto: SANEP
Popisek: SANEP, logo

Jak ukázal aktuální květnový exkluzivní průzkum společnosti SANEP, který se dlouhodobě zabývá pravidelným hodnocením důvěryhodnosti ministrů koaliční vlády premiéra Bohuslava Sobotky, nejlépe hodnoceným členem vlády je opět vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, kterému aktuálně důvěřuje v souhrnu 40,6% domácí populace.

I přestože se Andrej Babiš postavil opět do čela pomyslné tabulky nejlépe hodnoceného ministra vlády premiéra Bohuslava Sobotky, oproti březnu, kdy byl až na druhé příčce, ztratil předseda Andrej Babiš 0,3 procentního bodu. Andrej Babiš sice doplácí v očích voličů a široké veřejnosti na kauzu „Čapí hnízdo“, která je však upozaděná např. kauzou „Altner“ sociální demokracie, na níž doplácejí téměř všichni sociálnědemokratičtí ministři v čele se samotným premiérem Bohuslavem Sobotkou.

V březnu nejlépe hodnocený člen vlády ministr Milan Chovanec se aktuálně ocitl s podporou 40,4% kladných hlasů na druhém místě. Za prvním Andrejem Babišem tak aktuálně zaostává o pouhé dvě desetiny procentního bodu. Milan Chovanec tak oproti březnu klesl o jednu příčku a ztratil 0,8 desetin procentního bodu. I přesto je však Milan Chovanec nejlépe hodnoceným ministrem v barvách ČSSD.

Premiéra Bohuslava Sobotku, který v březnu zastával třetí místo odsunul na aktuální čtvrtou pozici ministr obrany Martin Stropnický. Ten se tak v květnu stal třetím nejlépe hodnoceným ministrem se ziskem 37,9% kladných hlasů. Ministr obrany Martin Stropnický zároveň zaznamenal největší nárůst kladných hlasů (1,5 procentního bodu) ze všech hodnocených ministrů vlády premiéra Bohuslava Sobotky.

Opětovný pokles důvěry v premiéra Bohuslava Sobotku na aktuální čtvrté místo se ziskem v souhrnu 36,8% kladných hlasů, lze dát do souvislosti s kauzou „Altner“, která se negativně promítá do hodnocení téměř všech sociálnědemokratických ministrů. Nejvíce však na této kauze doplácí právě samotný premiér, který oproti březnu ztratil důvěru 2,9% dotázaných, což je i zároveň největší propad důvěry ze všech ohodnocených členů koaliční vlády.

Nadále klesá důvěra ministrovi pro lidská práva Jiřímu Dienstbierovi (ČSSD), který se aktuálně těší důvěře v souhrnu 12,1% dotázaných, což je o 0,3 procentního bodu méně než v březnu. Jiří Dientsbier je zároveň nejhůře hodnoceným ministrem vládního kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky, který sklízí kritiku veřejnosti zejména za svůj přístup k uprchlické problematice.

Exkluzivní průzkum byl proveden ve dnech 2. – 9. 5. 2016 na vybrané skupině 3.642 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu s více jak 220 tisíc registrovanými uživateli, 22.704 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Na páteční večer připravil Temelín pro rodiny s dětmi stezku odvahy

22:33 ČEZ: Na páteční večer připravil Temelín pro rodiny s dětmi stezku odvahy

Pohodová procházka za určitým cílem, ale i odměna za splněné úkoly. Takový program na páteční večer …