První vlak s naftou, která byla dva roky blokována v Německu, už je ve skladu společnosti Čepro

15.10.2016 14:04

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se v pátek 14. října 2016 zúčastnil v areálu palivového skladu firmy ČEPRO v Třemošné společně s předsedou Správy státních hmotných rezerv Pavlem Švagrem, zástupci Německa a Bavorska a zástupci společnosti ČEPRO slavnostního odplombování prvního vlaku s dodávkou nafty, která je součástí státních nouzových rezerv.

První vlak s naftou, která byla dva roky blokována v Německu, už je ve skladu společnosti Čepro
Foto: SSHR
Popisek: SSHR

Naftu se podařilo vládě premiéra Sobotky společně se SSHR po dvouletém vyjednávání získat zpět z německého Kraillingu, kde byla blokována v rámci insolvenčního řízení.

Kabinet předsedy vlády Sobotky řešil navrácení nafty do ČR od začátku svého mandátu v roce 2014, kdy tohoto „kostlivce“ zdědil po minulých vládách, které se navzdory řadě varování problémem dostatečně nezabývaly.

„Jsem rád, že se nám díky intenzivní více než dvouleté práci vlády a Státní správy hmotných rezerv podařilo vyřešit problém, který jsme zdědili po našich předchůdcích. Dokázali jsme vyjednat a zajistit převoz uskladněné a dva roky blokované nafty z Německa v hodnotě zhruba jedné miliardy korun. Nyní bude na SSHR tento velmi logisticky náročný proces včetně veškerých záležitostí co nejrychleji dokončit,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se za rychlé vyřešení problému osobně zasadil při jednáních se spolkovou kancléřkou Německa Angelou Merkelovou i s ministerským předsedou Svobodného státu Bavorsko Horstem Seehoferem.

„Chtěl bych poděkovat panu premiérovi, že se do vyjednávání osobně vložil a pomohl dostat naftu zpět do České republiky,“ uvedl předseda SSHR Pavel Švagr.

Po první dodávce nafty, která byla dnes za účasti předsedy vlády slavnostně odplombována, budou do České republiky v následujících měsících převezeny vlakovou dopravou veškeré státní zásoby nafty v hodnotě více než jedné miliardy korun, které byly dva roky blokovány v Německu ve skladu v Kraillingu. Nafta by v případě potřeby pokryla dvoudenní spotřebu České republiky. Zásoby nafty byly v Německu u privátní firmy, která následně skončila v insolvenci, uskladněny v roce 2010.

Včerejší příjezd prvního vlaku z Bavorska odstartoval největší logistickou operaci v historii SSHR. Transport nafty bude trvat zhruba půl roku a do ČR bude vypraveno sedm desítek vlaků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Týden očkování bez registrace v jihočeských OČKÁCH

15:33 Jihočeský kraj: Týden očkování bez registrace v jihočeských OČKÁCH

Jihočeský kraj se na základě vývoje situace kolem očkování proti nemoci Covid-19 rozhodl o spustit „…