Rada Euroregionu Krušnohoří jednala v Saském zemském sněmu

8. 10. 2017 13:39

Podpora euroregionů ze strany Saského zemského sněmu je všeobecně známá a vysoce ceněna, především poslanec tohoto sněmu, Lužický Srb Heiko Kosel (Linke), se o přeshraniční spolupráci euroregionů dlouhodobě zasazuje. I proto Rada Euroregionu Krušnohoří pověřila svého jednatele, aby zorganizoval exkurzi a říjnové jednání rady právě v budově Saského sněmu.

Rada Euroregionu Krušnohoří jednala v Saském zemském sněmu
Foto: euroreg.cz
Popisek: Euroregion Krušnohoří - logo

Radu Euroregionu Krušnohoří zde přivítal prezident Saského zemského sněmu Dr. Matthias Rößler (CDU). V přeshraniční spolupráci zde nehraje stranickost žádnou roli, stejně jako v našem euroregionu. Prezident ve své řeči vysoce ocenil přínosy euroregionů ve spolupráci mezi Saskem a ČR. Na exkurzi v budově sněmu pak členy rady provázel Heiko k překvapení všech perfektní češtinou, a čeští zástupci samospráv se při ní živě zajímali o činnost tohoto zákonodárného sboru.

Následného zasedání rady se poté zúčastnili i saští partneři. Přítomní se seznámili s výsledky Lokálního řídícího výboru, který euroregion spravuje, a zabývali se přípravou jeho listopadového zasedání. Schváleny byly poté změny v komisi pro životní prostředí, kde po odchodu vedoucí Ekologického centra Most pro Krušnohoří bude toto centrum zastupovat její nástupkyně Martina Černá.

Rada také podpořila iniciativu Mgr. Mareše pro založení komise vzdělávání. Diskuse se vedla také o členství české části euroregionu v Asociaci evropských hraničních regionů, kde byla česká část euroregionu zatím pouze hostem, ale čerpala její výhody. Členové rady se nechtějí zachovat jako Litvínov a navrhnou na valné hromadě vstup do této asociace.

Pro euroregion jsou důležitá partnerství obcí a spolků, ale zdá se, že je jejich kapacita vyčerpána, např. Baráčníci nemohou na saské straně euroregionu najít partnery. Do diskuse vstoupil Heiko Kosel, který je členem rady Euroregionu Nisa a je i členem jeho Lokálního řídícího výboru. Přislíbil zprostředkovat kontakty na obdobné spolky v Euroregionu Nisa.

Svobodný spolkový stát Sasko byl zrušen v roce 1952 a obnoven byl až v roce 1990. V současné době má o něco málo více než 4 miliony obyvatel. Na hranici ČR se Saskem jsou čtyři euroregiony.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říjen na ČMKBK: Ceny elektřiny a zemního plynu klesly

9:40 Říjen na ČMKBK: Ceny elektřiny a zemního plynu klesly

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK) bylo v říjnu uzavřeno 1608 kontraktů na dodávku 942,…