Onemocnění se přitom netýká jen samotného muže. Zasáhne celou rodinu, přátele. „Je to šok pro všechny, ale manželka bývá nejbližší osobou
a také největší oporou. A často je to právě ona, kdo nejvíce ovlivní svého muže v tom, aby podstoupil vyšetření, které mu může zachránit život,“ řekl prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc, odborník v oblasti léčby nádorových onemocnění mužského pohlavního ústrojí.
Co je rakovina prostaty?
Podmínkou vzniku karcinomu prostaty je přítomnost testosteronu, mužského pohlavního hormonu produkovaného Leydigovými buňkami varlete. „Karcinom prostaty tedy může vzniknout u každého muže, který má aktivní produkci pohlavních hormonů, resp. testosteronu,“ uvedl prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.
Důležitou roli při vzniku onemocnění může hrát dědičnost. Pokud rakovinou prostaty trpí otec nebo bratr, riziko vzniku onemocnění se u mužů dvakrát zvyšuje.
Výskyt karcinomu prostaty má mnoho specifik – jedním z nich je, že s věkem stoupá. U mužů nad 60 let je uváděn nález ložisek karcinomu prostaty až v 80 % a u mužů osmdesátiletých dokonce v 95 %. To ale neznamená, že se mladším ročníkům tento typ rakoviny vyhýbá.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva