Regulace hazardu u našich sousedů. Jak přistupují k regulaci výherních automatů?

03.12.2019 11:59 | Zprávy

Čím dál více zemí v rámci Evropy, a také v rámci střední Evropy, přistupuje k větší regulaci hazardu. Podíváme-li se například našemu partneru z Visegradské čtyřky do Maďarska, zjistíme, že již před nějakou dobou se zde rozhodli pro plošný zákaz hazardních automatů mimo kasina.

Regulace hazardu u našich sousedů. Jak přistupují k regulaci výherních automatů?
Foto: Archiv
Popisek: Hrací automaty, ilustrační foto

K regulacím a zákazům dochází v rámci tohoto regionu také na komunální úrovni. Příkladem mohou být města Brno a Vídeň, která také přistoupila k zákazu výherních automatů. Jak vypadá situace u našeho nejbližšího souseda na Slovensku?

Tvrdá opatření Rakouska a opětovná liberalizace

Rakousko již podstatně dříve regulovalo herní automaty směrem k jejich omezení. Tato rakouská regulace by se dala charakterizovat jako velice represivní a tvrdá. Někdo by to dokonce mohl nazvat prohibicí. Důsledkem tvrdé anti-hazardní politiky byla paradoxně situace, kdy se na rakouském území nacházelo okolo 25 tisíc ilegálních automatů, jež se najednou octly v šedé zóně, ve které vůči nim stát neměl žádné možnosti kontroly. V praxi tedy šlo pozorovat, že velmi přísná úprava tohoto segmentu nepřispívá k řešení problému, avšak spíše k rozvoji šedé ekonomiky. To vedlo k tomu, že náš jižní soused opět přistoupil k liberálnější formě regulace přístrojového hraní. Tato alpská země tedy přistoupila k efektivnější regulaci hazardu, která spočívala v tom, že se vytvoří rakouský monopol na hazardní hry. Stát tedy hazardní trh řídí částečně na spolkové a zemské, popřípadě i na komunální úrovni, pomocí udělovaní státních licencí, kterou musí mít jak offline, tak online provozovatelé.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak to vysvětlíte?

Nejenže musíme na bydlení šetřit nejdéle v celé Evropě, ale dokonce si ČR za loňský rok v mezinárodním porovnání o příčku pohoršila, čímž spadla úplně na dno. Uznáváte, že jde o vaše naprosté selhání, že místo toho, abychom si polepšili je to přesně naopak? Kdy se už konečně začnete intenzivně zaob...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HK ČR: Opatrný optimismus firem brzdí geopolitická nejistota

13:34 HK ČR: Opatrný optimismus firem brzdí geopolitická nejistota

České firmy vstupovaly do první poloviny roku 2025 s opatrným optimismem. Třetina podniků očekávala …