Rosatom: Rusko a Argentina budou spolupracovat při těžbě uranu

29.01.2018 15:15

Argentina podepsala s Ruskem memorandum o porozumění při průzkumu uranových ložisek a jejich těžbě. Uvedlo to argentinské ministerstvo zahraničních věcí.

Rosatom: Rusko a Argentina budou spolupracovat při těžbě uranu
Foto: Rosatom
Popisek: Vrtné soupravy k průzkumu ložisek uranu v Rusku.

Dokument podepsal argentinský ministr zahraničí Jorge Faurie, prezident skupiny Uranium One Group (součást struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) Vasilij Konstantinov a prezident společnosti UrAmerica Argentina Omar Adra během oficiální návštěvy argentinského prezidenta Mauricia Macriho v Rusku. Plánované investice se odhadují na 250 milionů dolarů (zhruba 5 miliard korun).

Rosatom má také zájem o to, postavit v Argentině novou jadernou elektrárnu s reaktory typu VVER. „Za perspektivní oblasti spolupráce považujeme jadernou energetiku, jadernou medicínu a jaderný palivový cyklus. Rosatom má zájem o výstavbu jaderné elektrárny ruského typu v Argentině,“ uvádí materiály k setkání argentinského a ruského prezidenta.

V dubnu 2015 Rosatom podepsal s Argentinou memorandum, podle kterého postaví v jaderné elektrárně Atucha nový jaderný blok s reaktorem typu VVER o výkonu až 1200 MW. Před tím ruská palivová společnost TVEL a argentinské společnosti Comisión Nacional de Energía Atómica a Invap S.E. podepsaly memorandum o porozumění v oblasti dodávek nízkoobohaceného jaderného paliva a jeho komponent pro argentinské výzkumné a energetické reaktory. V červenci 2014 byla mezi Ruskem a Argentinou podepsána mezivládní dohoda v oblasti mírového využívání jaderné energie.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. Na domácí půdě Rosatom staví 8 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2016 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fine Gusto Nature: Sušené maso z Česka putuje do několika armád Evropy, ale i na Ukrajinu

11:11 Fine Gusto Nature: Sušené maso z Česka putuje do několika armád Evropy, ale i na Ukrajinu

Český výrobce sušeného masa Fine Gusto Nature je jedním z největších producentů sušeného masa ve stř…