Rosatom: Základy reaktoru BREST-300 jsou hotové

23.11.2021 22:11 | Tisková zpráva

Rychlý reaktor BREST-300 má od 22. listopadu 2021 hotovou základovou desku reaktorové budovy. Elektrárna se stane průlomem v celosvětové jaderné energetice díky recyklaci jaderného paliva a uzavřenému palivovému cyklu.

Rosatom: Základy reaktoru BREST-300 jsou hotové
Foto: red
Popisek: Rosatom

Základovou desku jaderného ostrova tvoří devět bloků a její celkový rozměr je 90x82 metrů s tloušťkou 2,5 metru. Během prací bylo spotřebováno téměř 19 tisíc kubíků betonu a 4,3 tisíce tun betonářské oceli, což by stačilo na stavbu dvou osmipatrových bytových domů. Uvedl to Ioann Averjanov, ředitel samostatné divize koncernu Titan-2 v Seversku.

Titan-2 je generálním dodavatelem stavebních prací elektrárny s reaktorem BREST-300, která se staví v Seversku v podniku SCHK (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom).

Podle Alexandra Guseva, náměstka generálního ředitele SCHK, má základová deska pro reaktor BREST-300 výrazně vyšší pevnost než v případě klasických reaktorů. Samotnému betonování předcházel výzkum, při kterém byly velmi detailně studovány parametry betonu určující dosažení požadované kvality. V květnu 2021 před začátkem betonování skutečné základové desky byl vytvořen její model, na kterém odborníci testovali kvalitu spojů mezi jednotlivými bloky.

Anketa

Půjdete na třetí dávku očkování proti covidu?

37%
hlasovalo: 40332 lidí

Základová deska se z pohledu projektu nachází na úrovni -6,4 metrů. Nyní stavební dělníci začínají stavět obvodové stěny.

Výstavba reaktoru byla zahájena betonáží základové desky jaderného ostrova 8. června 2021. Reaktor má výkon 300 MWe a k chlazení primárního okruhu slouží olovo namísto běžně používané vody. Díky tomu má BREST-300 unikátní vlastnosti z pohledu štěpení jaderného paliva a likvidace vysoce aktivních odpadů.

Díky rychlým neutronům totiž dokáže ve velké míře využívat uran 238 tím, že jej přeměňuje na plutonium 239, které může sloužit jako palivo pro jaderné reaktory. Na rozdíl od tlakovodních reaktorů navíc dokáže „spalovat“ prvky s velmi dlouhými poločasy rozpadu na jiné, čímž sníží objem radioaktivních odpadů a zkrátí dobu nutnou pro jejich ukládání z desítek tisíc let na několik stovek.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, v nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý, sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. V Ruské federaci Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.
Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sdružení místních samospráv ČR: Sbírka právních předpisů před Ústavním soudem obstála

14:03 Sdružení místních samospráv ČR: Sbírka právních předpisů před Ústavním soudem obstála

Ústavní soud dnes zamítl návrh senátorů na přezkum zákona č. 35/2021 Sb., jímž se zavádí povinnost (…