Rozvoj venkova podpoří Královéhradecký kraj čtyřiadvaceti miliony

03.04.2017 15:14

V letošním Programu obnovy venkova má být realizováno 59 projektů v hodnotě téměř 62 milionů korun. Z krajského rozpočtu půjde 24 milionů. Milion zůstává v rezervě programu, která je určena zejména pro výjimečné situace.

Rozvoj venkova podpoří Královéhradecký kraj čtyřiadvaceti miliony
Foto: Královéhradecký kraj
Popisek: Královéhradecký kraj, logo.
reklama

Program je opět rozdělen do dvou dílčích částí. V té zaměřené na obnovu a údržbu venkovské zástavby a občanské vybavenosti je 19 podpořených projektů s výší dotace okolo 6,4 milionu korun.

„Největší dotační částky jsou zde 400 tisíc korun, což v některých případech činí polovinu celkových nákladů. Většina podpořených projektů řeší vážné havarijní stavy obecních budov, které si žádají urychlený zásah. Mnohdy se přitom jedná o školy či školky,“ uvedl radní Pavel Hečko, v jehož gesci je regionální rozvoj, granty a dotace.

Úspěšnými žadateli jsou obce Dolní Přím, Mžany, Třesovice, Dolní Lochov, Smržov, Jetřichov, Kyje, Milovice u Hořic, Kohoutov, Lanžov, Hořičky, Praskačka, Rychnovek, Zábrodí, Provodov-Šonov, Žďár nad Orlicí, Žďár nad Metují, Polom a Litoboř.

Druhá část programu pomáhá s obnovou místních komunikací, komplexní úpravou nebo dovybavením veřejných prostranství. Na podporu v celkové výši 17,6 milionu korun zde dosáhlo 40 projektů, z nichž některé získají z programu až 600 tisíc korun. Díky dotaci opraví úspěšné obce, místní komunikace, chodníky nebo třeba veřejné osvětlení. Je však možné žádat i o podporu na rekonstrukci požárních nádrží nebo obnovu zeleně.

Krajskou podporu získaly v tomto případě obce Nahořany, Hřibiny-Ledská, Střevač, Kounov, Strážné, Staré Místo, Jeřice, Podůlší, Petrovice, Trnov, Boharyně, Ledce, Vestec, Dohalice, Jasenná, Deštné v O. h., Střezetice, Stračov, Podbřezí, Osice, Butoves, Obědovice, Borovnice, Zdobín, Bašnice, Libošovice, Byzhradec, Běleč n. O., Barchov, Světí, Blešno, Pohoří, Vinary, Žernov, Vrbice (RK), Machov, Mladějov, Horní Radechová, Hořiněves a Osek.

Projekty uvedených obcí splnily předepsané podmínky a jejich podporu schválila krajská rada a následně i zastupitelstvo. Všechny musí být realizovány do konce letošního listopadu.

V programu bylo původně alokováno zhruba stejně jako v loňském roce, tedy 40 milionů korun. Tuto částku se ale žadatelům nepodařilo vyčerpat, protože projektů se přihlásilo méně a řada z nich nedosáhla na minimální bodovou hranici. Nevyčerpané prostředky budou částečně využity na podporu obcí prostřednictvím dotací na rozvoj a budování dálkových a na ně navazujících cyklotras a částečně převedeny do Programu obnovy venkova na rok 2018.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Asociace poskytovatelů sociálních služeb: Projekt Eldicare – Slaďování dovedností v rostoucí evropské šedé ekonomice

8:51 Asociace poskytovatelů sociálních služeb: Projekt Eldicare – Slaďování dovedností v rostoucí evropské šedé ekonomice

Eldicare je projekt SSA („Aliance odvětvových dovedností“) financovaný Evropskou komisí v rámci prog…