SAFINA prodala přes 800 kg investičního zlata a zpracovala více než 110 tun drahých kovů

22.12.2014 10:30

Společnost SAFINA, a.s., přední evropský zpracovatel materiálů s obsahem drahých kovů, v tomto roce zrecyklovala více než 100 tun stříbra, 1,2 tuny zlata a přes 3 tuny platinových kovů.

SAFINA prodala přes 800 kg investičního zlata a zpracovala více než 110 tun drahých kovů
Foto: Safina
Popisek: Zlato, ilustrační foto
reklama

V České republice SAFINA zpracuje více než 65 % objemu všech drahých kovů. V letošním roce zrecyklovala přes 50 % více materiálů s obsahem drahých kovů v porovnání s rokem 2013. SAFINA v tomto roce prodala přes 800 kg investičního zlata, na celém českém trhu dle odhadů společnosti by pak prodeje měly dosáhnout 3 tun tohoto kovu.

Průmyslové využití drahých kovů 

Drahé kovy sehrávají díky svým jedinečným fyzicko-chemickým vlastnostem klíčovou roli v průmyslu. Nejčastěji se využívají v automobilovém a elektrotechnickém průmyslu, následně pak v chemickém, sklářském průmyslu, lékařství a klenotnictví. Nejčastěji používaným drahým kovem je stříbro, jeho spotřeba ročně globálně roste o 2-3 %. V oblasti recyklace SAFINA letos zpracovala o 15 % více stříbra oproti předchozímu roku. Tohoto výsledku bylo dosaženo mimo jiné i díky zavedení zcela nové recyklační technologie termické úpravy materiálu s obsahem drahých kovů. 

„Tento rok byl pro nás velmi úspěšný, navýšili jsme produkci a zavedli nové inovace. Celkový obrat společnosti překročí 5 miliard korun. Příští rok očekáváme díky integraci do struktur nového vlastníka nejen výraznou geografickou expanzi, ale i rozšíření portfolia výrobků s vysokou přidanou hodnotou,“ uvedl Viktor Fiala, generální ředitel, SAFINA. „Nejlepších výsledků co do nárůstu objemu dosáhla divize vyrábějící průmyslové aplikace, a to především pro elektrotechnický a sklářský průmysl. Z pohledu divize Recyklace pak pro nás sehrává klíčovou roli také chemický průmysl,“ doplnil Fiala. 

Zastoupení drahých kovů v jednotlivých průmyslových sektorech se v letošním roce nijak zásadně nezměnilo. Jistou zajímavostí a do budoucna možným trendem je použití stříbra v textilním průmyslu, a to konkrétně při výrobě sportovního oblečení, nejen kvůli jeho antibakteriálnímu účinku. Letos bylo představeno tričko s příměsí bio citlivých stříbrných vláken, která mají za úkol přenášet biometrická data z těla sportovce do testeru či jiného chytrého zařízení.

Investiční drahé kovy    

Celkové prodeje investičních drahých kovů na českém trhu poklesly. Prodeje dosáhly objemu 3 tun, což je 25% propad oproti minulému roku. Hlavním důvodem je celkový pokles ceny zlata na světových trzích. Některé subjekty v České republice musely dokonce ukončit svou obchodní činnost. SAFINA ovšem zaznamenala naprosto opačný vývoj, své prodeje navýšila, a to díky využití synergie rafinace drahých kovů a prodeje investičních kovů. I nadále je SAFINA lídrem v prodeji investičních drahých kovů na trhu. Celkově v tomto roce prodala přes 800 kg zlata.  

„Zlato tradičně zůstává nejoblíbenějším investičním kovem, naše prodeje oproti minulému roku vzrostly o 14 %. Zvýšenou poptávku jsme zaznamenali také u platiny a palladia, i když stříbro nadále zůstává druhým nejoblíbenějším investičním kovem,“ komentoval Libor Křapka, manažer investičních kovů, SAFINA. „Nyní před Vánocemi je větší zájem o menší slitky do jedné unce, nicméně nezaznamenáváme výrazně odlišnou poptávku. Drahé kovy jsou především dlouhodobou investicí a nejsou tedy závislé na předvánočním období,“ vysvětlil Křapka.

* Zásadní množství drahých kovů je používáno v následujících oborech:

- 10% = chemický průmysl – Ag, Pt, Pd – především pro výrobu katalyzátorů používaných ve výrobě širokého sortimentu chemikálií
- 10% = sklářský průmysl –  Ag, Pt, Rh – především v oblasti výroby plochého skla, výroba křišťálu, speciální prvky výtokových systémů, měření tepla
- 35% = automobilový průmysl – Ag, Pt, Pd, Rh – pájení a výroba některých prvků elektroinstalace
- 20% = elektrotechnický průmysl – Ag, Au, Pt, Pd – především výroba integrovaných obvodů
- 5% = lékařství – především Ag pro své antialergenní vlastnosti, tato oblast se dynamicky rozvíjí, Pt – cytostatika
- 20% = klenotnictví

SAFINA, a.s. je společností s uceleným výrobním programem v oblasti zpracování a výroby produktů z drahých  a neželezných kovů, včetně jejich recyklace. Hlavní průmyslová zaměření společnosti jsou výroba a recyklace pro elektrotechnický, automobilový, chemický a sklářský průmysl. Klíčovou činností společnosti je také výroba a prodej investičních drahokovových destiček a slitků, které se vyrábí především z kovů jako je zlato, stříbro a platina. Výroba SAFINY je založena na environmentálním managementu a nejnovějších inovacích v oboru. SAFINA, a.s. je součástí přední mezinárodní skupiny Renova Group s globální působností, která vlastní a spravuje aktiva v oblasti metalurgie, těžebního, chemického, stavebního, dopravního, energetického a telekomunikačního průmyslu, high-tech inženýrství, veřejných služeb a finančnictví. www.safina.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Část české ekonomiky se zotavuje

17:56 Český statistický úřad: Část české ekonomiky se zotavuje

V 1. čtvrtletí letošního roku pokračovala protiepidemická opatření omezující činnost části obchodu a…