SOCR ČR: Bojujeme s větrnými mlýny, chce vláda skutečně napravit černý trh?

08.11.2012 12:40 | Zprávy

Prohibice zamávala nejen životem lidí, ale i světem obchodu a výroby. Zatímco obchodníci počítají ztráty a snaží se je všemožnými způsoby kompenzovat, od vlády se očekávalo to nejdůležitější - zajistit, aby se situace už v této míře nikdy neopakovala. Avšak čas utíká a skutky zřejmě také.

SOCR ČR: Bojujeme s větrnými mlýny, chce vláda skutečně napravit černý trh?
Foto: hns
Popisek: Prohibice, ilustrační foto

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 k potravinovému právu je platné již od roku 2005. A ačkoli na tuto situaci Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) upozorňoval již dříve, má Česká republika s jeho dodržováním stále problémy. Nařízení se mimo jiné vyslovuje i k nutnosti vytvořit v potravinářských podnicích komplexní systém sledovatelnosti umožňující v případě potřeby identifikovat dodavatele a přímé prodejce uvádějící na trh potraviny. Pokud by toto jedno z nejvýznamnějších nařízení směřujících na ochranu spotřebitele výrobci i obchodníci dodržovali, mohla mít „kauza metanol“, která otřásla celým Českem, nesrovnatelně méně závažný dopad, či se jí dalo dokonce z větší části předejít. Prezident SOCR ČR Zdeněk Juračka to vysvětluje: „Podle mého vnímání konzultovaného s odbornou veřejností, je pro dodržování Nařízení 178 naprosto nezbytné vést prokazatelnou účetní evidenci (podvojné účetnictví) a být, dle velikosti obratu plátcem DPH. Obchodník musí v případě potřeby prokázat, že dále prodá pouze takové množství potravin, které řádně nakoupil. Takovouto povinnost mohou naplnit pouze registrační pokladny, ať již se to komukoliv líbí nebo nelíbí. Nedělejme z registračních pokladen politický problém, my za jejich zavedením vidíme pouze a jen ochranu spotřebitele“.

Kolik obětí na životech ještě musí přijít, aby odpovědné instituce skutečně rychle a rázně zakročily? SOCR ČR sám inicioval mnohá opatření, formuloval a předkládal náměty a návrhy, jak skoncovat s černým trhem. Veškerá předsevzetí a kroky, které slibovala vláda, zůstaly zatím pouze u slov. Navíc dochází k takovým paradoxům, že řešení, která se v průběhu kauzy metanol jevila jako poměrně rychlá a účinná, nemohou být zavedena s okamžitou platností, jelikož to naše legislativa neumožňuje. U ledu tak zatím zůstalo například zavedení vhodné koncese na prodej všech alkoholických nápojů, na něž je uvalena spotřební daň, a zveřejnění seznamu takto licencovaných osob. Ukazuje se, že určení podmínek pro udělení koncese a její samotné získání tak může trvat značně déle, než se uvažovalo a slibovalo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HK ČR: Opatrný optimismus firem brzdí geopolitická nejistota

13:34 HK ČR: Opatrný optimismus firem brzdí geopolitická nejistota

České firmy vstupovaly do první poloviny roku 2025 s opatrným optimismem. Třetina podniků očekávala …