SPÚ: Novela zákona o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech je podepsána

23.11.2020 18:47

Prezident republiky podepsal v pátek 20.11. 2020 šest zákonů ze dne 13. listopadu 2020. Jedním z nich byla i novela zákona, kterým se mění zákon č. 139/2002 Sb., o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech a o změně zákona č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.

SPÚ: Novela zákona o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech je podepsána
Foto: SPÚ
Popisek: Státní pozemkový úřad

„Cílem novely zákona bylo přispět k efektivnímu řešení následků klimatických změn a k obnově ekologické stability krajiny prostřednictvím pozemkových úprav,“ uvedl Ing. Martin Vrba, ústřední ředitel Státního pozemkového úřadu České republiky.

Z tohoto důvodu byly novelou zákona o pozemkových úpravách provedeny některé změny a opatření. Například byla nově zavedena možnost provádět pozemkové úpravy v případě potřeby řešení vodohospodářských opatření i ve více na sebe navazujících katastrálních územích, a lépe tak reagovat na změny vyvolané suchem. Nově je rovněž možno provádět jednoduché pozemkové úpravy bez výměny nebo přechodu vlastnických práv. Sjednoceny byly ceny za výkup pozemků pro pozemkové úpravy, tak, aby byly v souladu s úpravou zákona o Státním pozemkovém úřadu, tzn. možnost provádění výkupů pozemků za cenu obvyklou.

Novela zákona dále upravuje podmínky pro převod vlastnictví ke společnému zařízení do vlastnictví obce, popř. jiné osoby tak, aby byl zajištěn dohled státu nad dalším nakládáním s těmito pozemky. Rozšířena byla rovněž možnost způsobu financování pozemkových úprav, a to kromě stávající Všeobecné pokladní správy ještě z rozpočtů Ministerstev, konkrétně zemědělství, životního prostředí a Ministerstva pro místní rozvoj.

Součástí této novely zákona byla také doprovodná novela katastrálního zákona, která provádí úpravy reagující na novelu zákona o pozemkových úpravách, především v oblasti nakládání s historickými věcnými břemeny. Dalšími dílčími novelami byly novely zákonů o Státním pozemkovém úřadu a zákona o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku (zákon o půdě).

Obě tyto novely mají za cíl zlepšit a zjednodušit postupy Státního pozemkového úřadu, v případě zákona o půdě také zefektivnit rozhodování v pochybnostech o tom, zda se jedná o nemovitosti podle tohoto zákona.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

7:14 BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

V Hajništi překračuje maximální povolenou rychlost v obci skoro 90 procent motoristů. Výjimkou nebyl…