Testovací lokalita se dle dostupných informací sestává z několika podzemních horizontálních tunelů (viz obrázek 1). Východní tunel, kde proběhla vůbec první jaderná zkouška v roce 2006 byl následně opuštěn, naopak západní a jižní tunely po svém vyražení nebyly dosud použity. V severním tunelu tak probíhaly všechny ostatní zkoušky jaderných výbušných zařízení, včetně té poslední, která měla za následek jeho pravděpodobné poškození.
Umístění testovací lokality a tunelů, Zdroj: 38north.org
Oproti obvyklejšímu způsobu přípravy lokality pro podzemní testy jaderných explozí, kdy se hloubí vertikální tunely, jsou testovací prostory v KLDR vedeny horizontálně pod horským masivem. Na následujícím obrázku (viz obrázek 2) je schéma horizontálního tunelu, které sestává z několika vrat a koutů (pravoúhlých zákrut). Ty mají za úkol absorbovat energii výbuchu a udržet unikající radionuklidy v takto uzavřeném prostoru. Jaderné výbušné zařízení, včetně soustavy detektorů, je uloženo na konci „spirály“ a po neprodyšném uzavření je zařízení odpáleno z kontrolní budovy na povrchu, kde se zároveň nachází i příslušné diagnostické vybavení.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva