SŽDC: Modernizace železniční stanice Karlovy Vary postupuje do další fáze

10. 5. 2017 9:12

Správa železniční dopravní cesty dnes slavnostně zahájila druhou část modernizace stanice Karlovy Vary. Projekt zahrnuje v současné době dokončenou první etapu – demolici a výstavbu výpravní budovy – a právě zahajovanou rekonstrukci kolejiště. Jejím cílem je zlepšit technický stav nástupišť a přístřešků a zajistit zvýšení bezpečnosti a komfortu přepravy cestujících.

SŽDC: Modernizace železniční stanice Karlovy Vary postupuje do další fáze
Foto: szdc.cz
Popisek: Správa železniční dopravní cesty
reklama

V rámci první části stavby se provedla demolice stávající výpravní budova a na jejím místě byla postavena moderní novostavba vycházející z návrhu architekta Petra Franty. Ústředním prvkem stavby je prosklená hala přecházející přes obě patra a vytvářející vzdušný a prosvětlený veřejný prostor. Na prostor haly v podzemním podlaží se v budoucnu napojí podchod vedoucí na jednotlivá nástupiště. V nadzemním podlaží je umístěna hala s prostorem pro prodej jízdenek a administrativní část včetně zázemí. Celý objekt staniční budovy je bezbariérový.

„Karlovy Vary patří k významným lázeňským centrům naší republiky. Zdejší železniční stanice tvoří vstupní bránu pro velkou část tuzemských i zahraničních hostů, kteří přijíždějí do lázní. Dřívější stav nádraží byl skutečně zoufalý, dnes se jeho podoba viditelně mění k lepšímu. Po dokončení všech zbývajících úprav včetně kolejiště získají obyvatelé krajského města stanici, která bude odpovídat představám o moderní české železnici,“ konstatoval ministr dopravy Dan Ťok.

„Součástí projektu je návrh rekultivace zeleně, kdy kvalitní stávající stromy budou zachovány a dotvoří tak budoucí tvář stanice v její nové podobě. Díky tomu budou mít Karlovy Vary skutečně reprezentativní vlakové nádraží,“ uvedl náměstek generálního ředitele SŽDC pro správu majetku Tomáš Drmola.

Nová výpravní budova začne sloužit veřejnosti 10. května 2017. V jejím přízemí najdou cestující osobní pokladny, které se dočasně otevřou v místě jedné z budoucích komerčních provozoven. Přístup do nové budovy bude zpočátku možný jen hlavním vchodem. Po dokončení výstavby prvního nástupiště v srpnu letošního roku se otevře rovněž vstup z její horní části, kde současně dojde ke zprovoznění pokladních přepážek.

Na výstavbu nové výpravní budovy navazuje druhá, právě zahajovaná část projektu, která se týká kolejiště. Rekonstrukcí projde 1. a 2. nástupiště. Kromě výstavby nového podchodu se dále provedou potřebné úpravy železničního svršku a spodku, staničního zabezpečovacího zařízení, trakčního vedení a dalších návazných zařízení. 

Zhotovitelem první části projektu s názvem Modernizace ŽST Karlovy Vary byla firma SKANSKA, zhotovitelem právě zahajované druhé části je firma STRABAG Rail. Celkové náklady činí 716 721 628 Kč bez DPH. Projekt je schválen v rámci Operačního programu Doprava ke spolufinancování Evropskou unií z Evropských strukturálních a investičních fondů, a to až do výše 532 410 543 Kč. Národní financování zajišťuje Státní fond dopravní infrastruktury.

Název stavby Modernizace ŽST Karlovy Vary
Investor stavby Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Zhotovitel SKANSKA a.s., STRABAG Rail a.s.
Termín zahájení 04/2015
Termín dokončení 01/2019
Celkové náklady stavby 716 721 628 Kč bez DPH
Schválený příspěvek EU 532 410 543 Kč

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plaťte za skutečnou rychlost internetu! Nová brožura ČTÚ pro spotřebitele

22:29 Plaťte za skutečnou rychlost internetu! Nová brožura ČTÚ pro spotřebitele

ČTÚ vydal brožuru s podrobným přehledem pro všechny spotřebitele, kteří si chtějí ověřit, zda jim je…