SŽDC: Přechod na dálkové řízení tratí v Plzeňském kraji

28. 1. 2018 15:58

Nedávno revitalizovaná trať z Rokycan do Nezvěstic je vůbec první regionální dráhou na síti Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), která je dálkově ovládána z Centrálního dispečerského pracoviště (CDP) Praha. Předběhla tak dokonce i část 3. koridoru z Rokycan do Chebu, jejíž zapojení do zmíněného pracoviště se nyní začíná realizovat.

SŽDC: Přechod na dálkové řízení tratí v Plzeňském kraji
Foto: szdc.cz
Popisek: Správa železniční dopravní cesty
reklama

Provoz mezi Rokycany a Nezvěsticemi se už od podzimu 2016 řídí z CDP Praha. Stalo se tak současně se zapojením elektronického zabezpečovacího zařízení, které se instalovalo v rámci revitalizačních prací. Jedná se o vůbec první regionální trať řízenou na dálku z pracoviště na pražské Balabence.

Ze stejného místa se rovněž od roku 2016 dálkově ovládá traťový úsek z Berouna (mimo) po Rokycany (včetně). Už nyní se začíná připravovat rozšíření tohoto systému až do pohraniční přechodové stanice Cheb. SŽDC vybrala v závěru minulého roku zhotovitele stavby, kterým se stala společnost AŽD Praha. Akce reaguje i na novou stavbu staničního zabezpečovacího zařízení v uzlu Plzeň a na budování Ejpovického tunelu v úseku Rokycany – Plzeň. Je proto rozdělena do dvou etap v návaznosti na dokončování zmíněných rozhodujících staveb.

Jako zajímavost lze uvést, že trať z Plzně do Chebu byla od roku 1967 vůbec první dálkově ovládaná v tehdejším Československu. V rámci optimalizačních prací, které se zahájily v roce 2007, došlo k výměně reléového zabezpečovacího zařízení za elektronické. I to byl jeden z kroků k budoucímu zapojení modernizovaných částí třetího koridoru do centrálního pracoviště v Praze. Tento způsob řízení provozu přitom přináší řadu výhod, jako jsou zejména lepší využití infrastruktury při provážení vlaků, operativní rozhodování v rámci řízení dopravy, centralizace diagnostiky technologií nebo řešení návazností na digitální systémy GSM-R či ETCS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: komerční tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ ESCO: Česká pošta Security bude jezdit „Bezpečně a bez emisí“

7:34 ČEZ ESCO: Česká pošta Security bude jezdit „Bezpečně a bez emisí“

Vozový park společnosti Česká pošta Security (ČPS) se rozrůstá o dva nové elektromobily. Obohatí jej…