Sbírka umění z Rájce nad Svitavou se představuje na výstavě v Moravské galerii

07.01.2017 19:47

Sbírka umění šlechtického rodu Salm-Reifferscheidtů ze zámku Rájec nad Svitavou se představuje na výstavě v Moravské galerii v Brně. Pod názvem Aristokracie vkusu: Obrazárna zámku Rájec nad Svitavou a sběratelství knížat ji pořádá Moravská galerie ve spolupráci s Národním památkovým ústavem.

Sbírka umění z Rájce nad Svitavou se představuje na výstavě v Moravské galerii
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav
Výstava tematizuje mecenášství a sběratelství umění, které hrálo v životě šlechtického rodu Salm-Reifferscheidtů důležitou roli. K vidění je zde i domněle ztracený obraz Arnolda Böcklina zachycující dětskou podobiznu starohraběte Karla. Expozice představuje sběratelskou činnost moravské větve starohraběcího a knížecího rodu Salm-Reifferscheidtů v období od roku 1763, kdy získali panství Rájec na Moravě, až do závěru 19. století.

Umělecké sbírky zámku v Rájci nad Svitavou jsou unikátní nejen rozsahem a množstvím kvalitních uměleckých děl, ale také tím, že se na rozdíl od většiny podobných historických sbírkových souborů dochovaly do dnešních dnů takřka v úplnosti, a to včetně velkého množství archivních a dokumentačních materiálů.

U příslušníků šlechty se kladný vztah k umění a dobrý vkus obecně předpokládají, jak se však můžeme přesvědčit na konkrétních příkladech, výtvarné zájmy aristokracie mají mnoho vrstev a podob. Výstava přibližuje způsoby, jakými se příslušníci aristokracie vztahovali k výtvarnému umění na konci barokní doby a zejména proměny těchto vztahů v průběhu 19. století, v období nástupu moderní doby, kdy šlechta postupně ztrácela výlučné sociální a ekonomické postavení.

Přístup jednotlivých členů rodu Salm-Reifferscheidtů k výtvarnému umění má totiž zároveň obecnější výpovědní hodnotu, protože analogické příklady lze nalézt u mnoha dalších aristokratických rodin. Časové proměny jejich vztahu k umění a umělcům je proto možné v tomto období sledovat v celé společnosti.

Rodina Salm-Reifferscheidtů  | © Moravská galerie v Brně

Malé návštěvníky provede výstavou starohrabě Karel

Dětská podobizna Karla ze Salm-Reifferscheidtu inspirovala speciální prohlídky pro děti. Pro všechny malé návštěvníky je připravena prohlídková trasa, kterou je provede sám starohrabě Karel jako osmiletý chlapec. Odpočinout si budou moci v dětském pokojíčku malého šlechtice, kde si pohrají s dobovými hračkami či vyzkoušejí paruky z chlapcovy garderoby.

Výstavu doprovází obsáhlá publikace Aristokracie ducha a vkusu. Zámecká obrazárna Salm-Reifferscheidtů. Autory textů jsou prof. PhDr. Lubomír Slavíček, CSc., Mgr. Petr Tomášek, Mgr. Michal Konečný, PhD., Mgr. Lenka Kalábová a další odborníci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tazatelé ČSÚ budou letos zjišťovat i pracovní úrazy

15:02 Tazatelé ČSÚ budou letos zjišťovat i pracovní úrazy

V průběhu ledna začal další cyklus každoročního Výběrového šetření pracovních sil, které v Česku pro…