Sdružení místních samospráv ČR: Muž slíbil, že přestane obcím hromadně zasílat žádosti o informace

10.09.2018 19:23

Sdružení místních samospráv ČR dosáhlo dohody s mužem, který podle názoru Sdružení zneužíval zákona o svobodném přístupu k informacím k tomu, aby samosprávy systematicky zahlcoval banálními dotazy a obohacoval se díky finančním kompenzacím, které od nich následně požadoval, pokud při povinném zveřejnění odpovědi na jeho dotaz formálně pochybily. Dotyčný na základě jednání se SMS ČR přislíbil, že od svého počínání upustí.

Sdružení místních samospráv ČR: Muž slíbil, že přestane obcím hromadně zasílat žádosti o informace
Foto: SMS ČR
Popisek: SMS ČR

„Pan R. M. souhlasil, že jeho postup při podávání žádostí podle zákona o svobodném přístupu k informacím mohl být obcemi a městy považován za nesouladný se smyslem tohoto zákona a že jej samosprávy mohly vnímat jako zneužívání zákona o svobodném přístupu k informacím,“ sdělil Stanislav Polčák, předseda SMS ČR. „Po jednání, které bylo iniciováno naším podaným trestním oznámením, přislíbil, že napříště už samosprávy nebude zahlcovat hromadným zasíláním žádostí, a stvrdil to čestným prohlášením.“

R. M. se v čestném prohlášení kromě závazku, že nebude ve své činnosti pokračovat, také dotčeným obcím omluvil. Znění čestného prohlášení připojujeme níže. Sdružení místních samospráv v reakci na toto prohlášení již nebude proti R. M. podnikat další kroky.

„Jsem rád, že se nám podařilo velmi rychle této dohody dosáhnout. Pro obce bylo vyřizování těchto čistě formálních žádostí zatěžující a představitele samospráv odvádělo od jiných povinností. Zároveň takové jednání poškozovalo samotný zákon o svobodném přístupu k informacím, který – není-li zneužíván – považujeme za potřebný a užitečný nástroj,“ dodal S. Polčák s tím, že SMS ČR bude bedlivě sledovat pokusy o zneužívání tohoto zákona, včetně např. ze strany studentů při psaní diplomových prací, a při každém dalším podezření je připraveno podniknout právní kroky na obranu svých členů, tj. obcí.

ČESTNÉ PROHLÁŠENÍ
Já, R. M., nar. …, trvale bytem …, tímto čestně prohlašuji, že jsem plně srozuměn s tím, že můj postup při podávání žádostí podle zákona o svobodném přístupu k informacím mohl být obcemi a městy považován za nesouladný s cíli tohoto zákona a že jej samosprávy mohly oprávněně vnímat jako jeho zneužívání.
Za veškeré obtíže, které jsem obcím a městům svým jednáním způsobil, se proto tímto o m l o u v á m, a na svou čest s l i b u j i, že samosprávy již nebudu obtěžovat hromadným zasíláním žádostí podle zákona o svobodném přístupu k informacím ani jiným srovnatelným způsobem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AOPK: U dálnice D3, nedaleko obce Řípec v jižních Čechách, srazilo auto vlka

7:33 AOPK: U dálnice D3, nedaleko obce Řípec v jižních Čechách, srazilo auto vlka

Zvíře bylo nalezeno ve středu, 4 km severně od hranice CHKO Třeboňsko u dálničního přivaděče, vedouc…