Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů: Nestátní vlastníci zásadním způsobem nesouhlasí s navrhovaným zněním stavebního zákona

28.05.2021 9:15

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje svůj nesouhlas s návrhem nového stavebního zákona, který nyní míří do Senátu. Výhrady SVOL se týkají zejména dvou záležitostí: snížení velikosti ochranného pásma lesa a zařazení stavebních úřadů mezi orgány státní správy lesů.

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů: Nestátní vlastníci zásadním způsobem nesouhlasí s navrhovaným zněním stavebního zákona
Foto: SVOL
Popisek: Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR

Návrh nového stavebního zákona prošel 26. května 3. čtením v Poslanecké sněmovně a nyní míří do Senátu. „Věříme, že senátoři shledají naše připomínky jako odůvodněné a zákon v tomto znění nakonec přijat nebude, protože by mimo jiné znamenal popření významu lesa v době klimatických změn a také by přinesl naprosto bezprecedentní nesystémové řešení procesů rozhodování, které nemá obdoby ani nikde v okolních státech,“ říká Stanislav Janský, místopředseda SVOL pověřený vykonáváním funkce předsedy.

Anketa

Myslíte, že se Dominik Feri ještě vrátí do politiky?

5%
71%
hlasovalo: 14841 lidí

V souvislosti s novým stavebním zákonem se navrhuje mimo jiné změna zákona o lesích č. 289/1995 Sb. Ačkoliv je veřejnost politiky ujišťována o významu lesa a zalesněných ploch v době klimatických změn, k překvapení všech umožňuje snížení ochranného pásma lesa z dosavadních 50 na 30 m. 

Pro vlastníky lesů je to nepřijatelné. „Nemůžeme souhlasit s tím, aby lesy ustupovaly požadavkům stavebníků a aby o umístění staveb rozhodoval státní superúřad, nikoliv obce a státní správa lesů,“ varuje Stanislav Janský.

SVOL rozhodně nesouhlasí ani s tím, aby stavební úřady byly zařazeny mezi orgány státní správy lesů.

„Nezbytným následkem přijetí navrhované změny by bylo významné oslabení intenzity ochrany rozlohy lesů jako nenahraditelné složky životního prostředí a zásobárny uhlíku na území ČR před umisťováním nových stavebních záměrů,“ uvádí Stanislav Janský. Návrh představuje nejzásadnější změnu principů kvantitativní ochrany lesů od roku 1852.  Navržená změna se jeví jako zcela nepřijatelná a neopodstatněná. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…