Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů: Akce Den otevřených lesů pro veřejnost již tuto sobotu

14.06.2022 16:14 | Tisková zpráva

Nadcházející sobota 18. června je dnem, kdy Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) pořádá pilotní ročník akce „Den otevřených lesů“. Program pro veřejnost připravilo celkem 48 lesních majetků po celé republice. Od menších vlastníků až po velké soukromé, obecní a církevní majetky.

Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů: Akce Den otevřených lesů pro veřejnost již tuto sobotu
Foto: SVOL
Popisek: Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR

„Taková akce nemá zatím v republice obdoby, příležitost setkat se v tak hojné míře přímo s vlastníky nestátních lesů a jejich správci je tady poprvé,“ říká Jiří Svoboda, předseda SVOL.

Anketa

Má vláda zastropovat ceny pohonných hmot i za cenu, že na to bude doplácet z rozpočtu?

95%
3%
hlasovalo: 15385 lidí

Nestátní vlastníci připravili různorodý program podle svých možností, zapojilo se 48 majetků napříč celou republikou. Na všech majetcích jsou pro návštěvníky akce připraveny buď jednorázové, nebo opakované komentované procházky po lese. Na řadě míst budou doplněné zastávkami, kde si účastníci mohou některé lesnické činnosti vyzkoušet. Někde si mohou třeba sami zkusit „změřit les“, postavit oplocenku nebo si zkusit vyžínání tzv. buřeně, která brání v růstu mladým stromkům.  K vidění budou ukázky práce s koněm, práce s motorovou pilou a lesní technikou a mnohé další. Zajímavý doprovodný program čeká na dětské návštěvníky například v lesích města Brna, Písku, Jihlavy, Znojma, Českého Krumlova, Domažlic, ale i na soukromém majetku pana Jerome Colloredo-Mannsfeld na Dobříši a mnohých dalších. 

Konkrétní informace o časech nebo programu Dne otevřených lesů v dané lokalitě zájemci získají ZDE. Ten obsahuje interaktivní mapu, po rozkliknutí příslušné ikony stromku se veškeré podrobnosti k danému majetku zobrazí.

Odezva z řad členů SVOL byla podle Jiřího Svobody od začátku plánování akce velmi vstřícná. „Určitě mnozí vlastníci cítí potřebu uvést některé rozšířené mýty na pravou míru a zároveň ukázat, jak přistupují k péči o lesy. Primárně jde drtivé většině vlastníků lesů o to předat lesy příští generaci v co nejlepším stavu. O tom, že to v době historicky nejrozšířenější kůrovcové kalamity a dalších vlivů klimatické změny, není nic jednoduchého, o tom se stále snažíme veřejnost informovat. Nyní jsme ale připraveni to i názorně ukázat a těšíme se na každého, kdo si udělá čas. Rádi ukážeme, jak pracujeme s přírodou, vysvětlíme, čím se hospodaření v lese řídí a jaké má limity.“

reklama

autor: Tisková zpráva

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Dezinformace

Myslíte si, že jsme k dezinformacím náchylní více než jinde? A jestli se tu podle vás šíří, není to vaše vina, myslím vás politiků, že jste neschopní lidem věci vysvětlit? Třeba jako to, co to vůbec dezinformace je? Podle mě je to takový moderní termín, za který politici schovávají kde co a hlavně s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

19:21 ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

Jaderná elektrárna Dukovany i Temelín splňují požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životní…