Specialisté z PMS školili albánské odborníky v mediaci

20.04.2017 10:54 | Zprávy

Experti z české Probační a mediační služby po osmnácti měsících ukončili společný finsko-český projekt, který měl za cíl podpořit rozvoj alternativního řešení konfliktů v Albánii.

Specialisté z PMS školili albánské odborníky v mediaci
Foto: Probační a mediační služba ČR
Popisek: Probační a mediační služba ČR, logo.

Kateřina Hyková, Marek Tkáč a Martin Kracík společně se svými finskými kolegy pomáhali školit albánské pracovníky v justici v mediačních technikách. Cílem projektu sponzorovaného z Evropské unie byla harmonizace právního rámce Albánie, podpora tamější Komory mediátorů, spolupráce s partnery a zvýšení obecného povědomí o mediaci.

Mediace je způsob smírného řešení sporů, jehož cílem je dohoda. Probační a mediační služba se soustředí především na mediaci v trestní justici, která se snaží o mimosoudní řešení trestného činu, na jehož protilehlých stranách stojí oběť a pachatel.

„Mise, na kterých jsme se podíleli v Albánii, byly hodnoceny jako velmi přínosné  – ukázalo se, že kombinace finsko-české zkušenosti zkrátka funguje,“ uvedl lídr projektu za česku stranu a zároveň vedoucí středisek PMS ve východních Čechách Martin Kracík. Součástí předávání zkušeností byla podle něj i týdenní studijní cesta albánských mediátorů do Česka, která se konala loni v květnu. Albánští mediátoři tehdy navštívili kromě PMS i ministerstvo spravedlnosti, Českou advokátní komoru a další justiční instituce.

Mezinárodní projekt uzavřela koncem března konference v Tiraně. Na konferenci vystoupil i náměstek ředitelky PMS Radim Bureš, český velvyslanec v Tiraně Jaroslav Ludva, zástupci Evropské komise a další významní hosté. „V závěrečném zhodnocení přínosu projektu zaznívalo ocenění českým expertům jak ze strany Albánců, tak i finských kolegů. Projekt byl hodnocen jako velmi úspěšný,“ doplnil Kracík.

Albánský parlament vloni v červenci schválil reformu justice, která je klíčovou podmínkou pro přístupové rozhovory s Evropskou unií. Albánie požádala o status kandidátské země pro vstup do EU v roce 2009, ale kvůli otálení s reformami a v boji proti korupci a zločinnosti ho získala až v roce 2014. Reforma má zajistit změny v soudním systému, jejichž cílem je dosáhnout nezávislosti soudců a prokurátorů a vykořenit korupci v justici.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

478 015  tun CO2 ekvivalentu činil loni pokles přímých a nepřímých emisí Skupiny ČEZ

13:59 478 015 tun CO2 ekvivalentu činil loni pokles přímých a nepřímých emisí Skupiny ČEZ

Meziroční pokles o více než rči procenta znamená, že Skupina ČEZ dál pokračuje ve svých dekarbonizač…