Úřad vlády: Vláda v demisi schválila vyšší úrok z prodlení u neplaceného výživného

19.11.2025 22:03 | Tisková zpráva

Vláda Petra Fialy v demisi na zasedání ve středu 19. prosince 2025 schválila vyšší úrok z prodlení u neplaceného výživného.

Úřad vlády: Vláda v demisi schválila vyšší úrok z prodlení u neplaceného výživného
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Schválila také nařízení, kterým stanovila území, na nichž nelze vymezovat tzv. akcelerační oblast pro zrychlenou výstavbu solárních a větrných elektráren a projednala návrhy rozpočtů Státního fondu audiovize a Státního zemědělského intervenčního fondu na příští rok.

Vláda v demisi schválila nové nařízení, kterým stanovila území, na nichž nelze vymezovat tzv. akcelerační oblasti podle zákona o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie, který vstoupil v účinnost od 1. srpna letošního roku. Zákon umožňuje vymezit lokality, na kterých bude možné ve zrychleném řízení budovat solární a větrné elektrárny, jak nařizuje novelizovaná unijní směrnice o podpoře energie z obnovitelných zdrojů (RED III). Aby mohly být tyto akceleračních oblasti vymezeny, bylo nutné podle zákona nařízením vlády stanovit, kde to možné není, například z důvodu ochrany životního prostředí, ochrany památek, kvůli lázeňství nebo kvůli kolizi se zájmy obrany státu.

Kabinet v demisi také novelizoval nařízení vlády, kterým se mimo jiné určuje výše úroků z prodlení a nákladů spojených s uplatněním pohledávky. Vláda nařídila, že v případě pohledávky výživného pro nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti, se bude prvních šest měsíců prodlení úročit zvýšenou sazbou ve výši 2,5 promile denně. Chce tak motivovat rodiče, který má povinnost výživné na své nezletilé dítě platit, aby svůj závazek platil včas a nevystavoval dítě finanční tísni. Více v tiskové zprávě Ministerstva spravedlnosti ZDE.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak je možné, že vás jako europoslance nepustili do budovy?

Napsal jste, že jste do budovy Evropského parlamentu ve Štrasburku nedojel. Přístup blokovala policie. To jako nepustili ani další? Nebo myslíte, že to vás jako kritika nepustili účelově? Jak je to vůbec možné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Tradiční Rodinný den hlavního města Prahy se uskuteční již v neděli

11:18 MHMP: Tradiční Rodinný den hlavního města Prahy se uskuteční již v neděli

V neděli 7. června se uskuteční ve spodní části areálu Výstaviště Praha od 13.00 do 19.00 hodin Rodi…