Společnost BASF navzdory klesající poptávce zvyšuje ve třetím čtvrtletí 2014 obrat a zisk

30.10.2014 18:11 | Zprávy

skupiny BASF vzrostly ve srovnání s předchozím třetím čtvrtletím o 3 % a dosáhly 18,3 miliard eur. Za tento růst zodpovídá zejména prudký nárůst objemu prodeje v obchodním odvětví se zemním plynem Natural Gas Trading.

Společnost BASF navzdory klesající poptávce zvyšuje ve třetím čtvrtletí 2014 obrat a zisk
Foto: BASF
Popisek: BASF

hospodaření (EBIT) před zaúčtováním mimořádných položek vzrostl o 150 milionů eur na asi 1,8 miliardy eur. K tomuto vývoji přispěly zejména segmenty Chemicals a Oil & Gas, společně se segmentem Others. Nárůst ztlumil značný pokles zisku v segmentu Agricultural Solutions.

„Hospodářské prostředí zůstává ve třetím čtvrtletí roku 2014 nadále náročné. Geopolitické napětí a zvyšující se nejistota ohledně globálního ekonomického vývoje výrazně utlumily poptávku po chemických výrobcích. Přesto skupina BASF ve třetím čtvrtletí roku 2014 zvýšila své tržby a zisky,” řekl Dr. Kurt Bock, předseda představenstva výkonných ředitelů společnosti BASF SE.

EBIT ve srovnání s třetím čtvrtletím předchozího roku vzrostl o 128 miliónů eur na 1,8 miliard eur. EBITDA narostl o 30 milionu eur na hodnotu 2,5 miliard eur. Příjem před zdaněním a menšinovými podíly vzrostl mezičtvrtletně o 126 milionů eur na 1,6 miliardy eur. Vzhledem k vyšší daňové sazbě a zvýšeným menšinovým podílům poklesl čistý příjem o 53 milionů eur na 1,0 miliardy eur. Výnos na akcii činil ve třetím čtvrtletí roku 2014 1,14 eur, za stejné čtvrtletí roku 2013 to bylo 1,20 eur. Po očištění o mimořádné položky a odpisy nehmotného majetku činí výnos na akcii 1,27 eur, je tedy na stejné úrovni jako v předchozím třetím čtvrtletí (1,28 eur).

Výhled pro celý rok 2014

Společnost BASF nepředpokládá pro čtvrté čtvrtletí roku 2014 vzestup poptávky. Společnost upravila svá očekávání ohledně světové ekonomiky v roce 2014 (předchozí prognózy jsou uvedeny v závorce):

  • růst hrubého domácího produktu: 2,3 % (2,5 %),
  • růst chemické výroby: 4,0 % (4,4 %),
  • průměrný kurz dolaru 1,35 za euro (beze změny),
  • průměrná cena ropy (Brent) za tento rok 105 dolarů za barel (110 dolarů za barel).

Kurt Bock k tomu říká: „Předpokládáme, že prostředí zůstane nestabilní a náročné. Naším cílem je však stálé mírně zvyšovat EBIT před zaúčtováním mimořádných položek pro rok 2014.“ Tržby se v důsledku převodu odvětví obchodování s plynem a skladování plynu, naplánovaného pro tento rok, spolu s negativními vlivy měny pravděpodobně mírně sníží.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Proč nenecháte rozhodnout rodiče?

Jestli a od kolika svým dětem dovolí přístup na sociální sítě? To pak začnete i určovat, na co se smí nebo nesmí dívat v televizi nebo v kolik mají chodit spát a v kolik vstávat? Myslíte, že vše špatné se odehrává jen na sociálních sítích, a že ony jsou strůjci zla?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP opraví tramvajovou trať ve Svatovítské ulici

19:28 DPP opraví tramvajovou trať ve Svatovítské ulici

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) bude od pátku 22. srpna do neděle 31. srpna 2025 měnit opotřebené…