Správa železnic: Hlavní trať podél Cidliny přestane být jednokolejkou

01.08.2023 16:08 | Tisková zpráva

Správa železnic pokračuje v přípravě modernizace trati z Prahy do Hradce Králové, která může sloužit jako odklonová trasa 1. tranzitního koridoru. Důležitým milníkem v celém procesu je vyhlášení tendru na projektanta dokumentace pro stavební povolení modernizace traťového úseku od odbočky Kanín nedaleko Velkého Oseka do Chlumce nad Cidlinou.

Správa železnic: Hlavní trať podél Cidliny přestane být jednokolejkou
Foto: Správa železnic
Popisek: Správa železnic

Projekt zahrnuje zdvoukolejnění trati, na které se díky několika přeložkám zvýší rychlost až na 160 km/h. Zahájení samotné stavby se předpokládá v průběhu roku 2026, práce potrvají více než tři roky.

V rámci prací dojde ke zdvoukolejnění a modernizaci přibližně 19 kilometrů dlouhého traťového úseku odbočka Kanín – Chlumec nad Cidlinou, který se nachází na frekventované trase z Prahy do Hradce Králové. Hlavními benefity budou zvýšení rychlosti a zlepšení podmínek pro nákladní dopravu, ke kterým dojde díky přeložení částí trati do nových úseků s většími poloměry oblouků a příznivějšími sklony.

Stanice Dobšice nad Cidlinou, Převýšov a Chlumec nad Cidlinou získají bezbariérová nástupiště v normové výšce 550 milimetrů nad kolejí, což umožní snadnější výstup a nástup cestujících se sníženou schopností pohybu a orientace. Současně dojde k prodloužení délek kolejí umožňujících jízdu a obsluhu nákladních vlaků dlouhých 740 metrů. Stanice Choťovice bude zrušena a nahrazena odbočkou umožňující přejíždění vlaků mezi traťovými kolejemi.

Traťová rychlost se zvýší až na 160 km/h. K jejím dílčím omezením však dojde kvůli respektování ekologicky citlivých území a vedení trasy v Převýšově, což umožní zachování stávající nádražní budovy. Kompletní modernizace trati přinese také zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy.

Předpokládaná hodnota zakázky na projektové práce je 254 milionů korun. Vlastní realizace prací se plánuje v letech 2026 až 2029. Na konci loňského roku už Správa železnic zažádala o vydání územního rozhodnutí.

Těsně před vyhlášením je i výběrové řízení na zhotovitele projektové dokumentace na modernizaci navazujícího úseku z Chlumce nad Cidlinou do Hradce Králové.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vojenské lesy a statky upozorňují na zákaz vstupu do lesů u Plumlova

22:03 Vojenské lesy a statky upozorňují na zákaz vstupu do lesů u Plumlova

Ve vyznačeném území došlo na konci června vlivem bouřek ke kalamitě, kterou je nutné odstranit. Stro…