Státní veterinární správa se zaměří na kontrolu pohody zvířat v souvislosti s panujícími horky

20.06.2017 20:36 | Zprávy

Vzhledem k aktuálnímu vývoji počasí Státní veterinární správa (SVS) připomíná důležité zásady, které by měli chovatelé hospodářských i zájmových zvířat dodržovat. Horké dny mohu negativně ovlivnit pohodu a zdraví zvířat. V období vysokých teplot by měli chovatelé věnovat zvýšenou pozornost především odpovídajícímu napájení, chlazení a větrání. Z preventivních důvodů se kontroly SVS v těchto dnech ve zvýšené míře zaměří na plnění povinností vyplývajících chovatelům z platných předpisů v souvislosti s extrémními klimatickými podmínkami.

Státní veterinární správa se zaměří na kontrolu pohody zvířat v souvislosti s panujícími horky
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

V případě stájí a hal, kde může teplota stoupat velmi vysoko, by měla být zajištěna ventilace a náhradní zdroje energie – pro případ výpadku proudu. „Chovatelé by měli teplotu průběžně kontrolovat a nespoléhat pouze na automatické řízení odvětrávání v chovatelských zařízeních. Je třeba také sledovat předpovědi počasí a uvědomit si, jaké problémy mohou náhlé změny teploty způsobit,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád a dodal: „Řada případů úhynu drůbeže v chovných halách v předchozích letech potvrzuje, že připomínání na první pohled možná samozřejmých věcí, není bezdůvodné.“

Ve velkochovech prasat i v kravínech je v případě extrémních teplot vhodné zvířata chladit sprchováním. Pastevně chovaná zvířata, u nás především skot a ovce, musí mít na pozemku možnost pobývat ve stínu. Také u nich je nutné zajištění vhodného zdroje napájení.

Požadavky na vodu u některých druhů zvířat:
•    Dospělá prasata 25 litrů/den
•    Dospělé ovce 20 litrů/den
•    Dospělý skot 40 litrů/den
•    Dojnice 100-180 litrů/den

„Zvýšená rizika s sebou nesou v těchto dnech také transporty zvířat. Jejich přesuny je proto doporučeno načasovat na ranní či večerní hodiny, kdy slunce tolik nepálí. Je nutné pamatovat na to, že zejména při každém stání dopravního prostředku riziko přehřátí narůstá,“ zdůraznil Semerád.

Na dostatek vody by neměli zapomínat ani osoby cestující se psy, kočkami a jinými zájmovými zvířaty. Zejména při delší cestě by měli dělat pravidelné zastávky a nechat při nich zvíře proběhnout a napít. Zvířata je potřeba zastínit a v případě velkého horka i chladit, nejlépe vlhkou textilií. Naopak polévání zvířete vodou se nedoporučuje. Náhle zchlazení může být spíše kontraproduktivní.  Nikdy by také v horkém počasí neměli nechávat zvíře samotné zavřené v autě, mohou tak ohrozit život zvířete. Pokud přeci jen dojde k přehřátí zvířete, pak je nutné provést první pomoc ochlazováním vlažnou vodou, umístit zvíře do stínu, zajistit dostatečný přísun vody a vyhledat pomoc soukromého veterinárního lékaře.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Přivítali jsme zahraniční delegaci ze Saska a Bavorska

22:28 HZS ČR: Přivítali jsme zahraniční delegaci ze Saska a Bavorska

Ve dnech 25.7 a 26. 7. se v budově GŘ HZS ČR uskutečnilo pracovní jednání se zástupci Saska a Bavors…