Středočeský kraj: Návrat keltského druida na Novostrašecko

13.09.2020 19:02

Jeden z nejvýznamnějších tuzemských archeologických nálezů, který dosahuje celosvětového významu, se vrátí na dva dny do blízkosti svého původu. Originál opukové hlavy keltského hrdiny, který byl objeven před bezmála osmdesáti lety v Mšeckých Žehrovicích, laskavě zapůjčí Národní muzeum do muzea v Novém Strašecí. Tam bude dílo pradávného tvůrce vystaveno od 19. do 20. září. Plastiku přitom dává Národní muzeum k dispozici jen při velmi výjimečných příležitostech.

Středočeský kraj: Návrat keltského druida na Novostrašecko
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Středočeský kraj - znak
reklama

 Hlavu keltského druida našel pan Josef Šlajchrt 19. května 1943 na jižním okraji obory Na Libeni u Mšeckých Žehrovic. „Vytěžením písku byla pravděpodobně ornice do značné míry poddolována. Tím se také stalo, že těsně před naším příchodem propadla se ornice a podorniční půda do lomu. V půdě, která byla pádem jakoby roztržena, jsme zjistili, že písek pod ornicí v hloubce asi 60 cm byl do značné míry opálen, jakoby nějaké ohniště, a z této trhliny vyčníval oblý předmět. Po vyjmutí jsem shledal, že je to jakási hlava, která byla snad prudkým pádem rozštěpena na kusy. Opatrně jsem tyto části dal dohromady a tu se před námi objevila opuková hlava asi 25 cm vysoká s vlnitými vlasy, s jakýmisi vzhůru nakroucenými vousy, malou dírkou v ústech a uzlem na krku. Dobře si pamatuji poznámku mého otce: “Podívej, on to byl nějaký kuřák.” Zbývající část hlavy (pravé ucho) jsme nenašli,“ vyprávěl kdysi o nálezu vzácného předmětu horník a hudebník Josef Šlajchrt.

Hlavu vytvořili Keltové už ve druhé polovině 3. století před naším letopočtem. Je vyrobena z bělohorské opuky, jejíž ložisko zasahuje i na Novostrašecko. Skulptura mohla představovat uctívaného a heroizovaného člena místní komunity, snad druida. Více se však dozvíte při návštěvě muzea a z nově vydané publikace Příběh nejkrásnější keltské hlavy. Vystavení této skvělé památky bude doprovázeno programem na náměstí a před muzeem. Akce se pořádá ve spolupráci s městem Nové Strašecí a za podpory Středočeského kraje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo průmyslu a obchodu: Programy COVID 2021 a COVID – Nepokryté náklady se prodlužují

22:11 Ministerstvo průmyslu a obchodu: Programy COVID 2021 a COVID – Nepokryté náklady se prodlužují

Vláda prodloužila období, za které je možné dostat dotace ze vzájemně alternativních plošných progra…