Svaz průmyslu: K plnění cílů Evropské unie je třeba podporovat i velké firmy

07.01.2016 18:05

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) již od počátku přípravy nových Pravidel veřejné podpory EU i nového programovacího období Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) prosazoval hodnocení projektů dle jejich kvality bez ohledu na velikost firmy, jež se o dotace z ESIF uchází. V této věci se dlouhodobě vedla intenzivní jednání, která vycházela i ze skutečnosti, že podíl velkých firem na tvorbě HDP je v ČR významné vyšší, než je v EU obvyklé.

Svaz průmyslu: K plnění cílů Evropské unie je třeba podporovat i velké firmy
Foto: spcr.cz
Popisek: Svaz průmyslu ČR, SP ČR

„Jednoznačně dlouhodobě podporujeme malé a střední podniky, nicméně pro naplňování cílů EU by měly být motivovány zároveň i velké podniky, na něž jsou ty malé a střední napojeny. Pro velké podniky v oblasti veřejné podpory už existuje řada omezení, například co se týká intenzity podpory či podporovaných oblastí v rámci strukturálních fondů,“ řekl prezident SP ČR Jaroslav Hanák. „Pokud EU chce skutečně podporovat dosažení deklarovaných strategií a reálně naplňovat cíle průmyslové politiky, je potřeba se o navýšení hranice 20 procent alokace v rámci OP PIK věcně bavit,“ prohlásil Jaroslav Hanák.

O zmíněné tématice SP ČR jednal s příslušnými resorty již zhruba dva roky a pro tato jednání svým partnerům předložil řadu silných argumentů. Jednání se vedla ve shodě se sociálními partnery, kteří argumenty SP ČR podpořili „Věcné debatě k navýšení alokace pro velké podniky se nebráníme, obzvláště tam, kde to pro plnění cílů v jednotlivých osách dává smysl. Pozitivní efekt se pak přenáší i na malé a střední podniky,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

„Jsem velmi znepokojen, že namísto odborné a věcné diskuse ve prospěch hospodářství České republiky a jeho konkurenceschopnosti musí média věnovat pozornost z našeho pohledu nesmyslnému nařčení jednoho ze zástupců průmyslu z podpory úzkých zájmů jediné firmy,“ dodal Jaroslav Hanák. SP ČR kategoricky odmítá nařčení prezidenta Svazu chemického průmyslu ČR a člena představenstva SP ČR Petra Cingra, že by při snaze o úpravu podmínek čerpání strukturálních fondů průmyslovými podniky prosazoval úzké zájmy firmy Agrofert, jejímž je zaměstnancem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plzeň získá nové kloubové trolejbusy ze Škody Electric

11:49 Plzeň získá nové kloubové trolejbusy ze Škody Electric

Škoda Electric získala rámcový kontrakt pro plzeňský dopravní podnik na až 17 nových velkokapacitníc…