Svaz průmyslu: Růst HDP je slušný, vezmeme-li v úvahu, že letošní rok je pro průmysl obtížný

3. 12. 2016 9:10

Včerejší druhý odhad HDP potvrdil, že ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 1,9 % z 2,6 %. Přidaná hodnota rostla o 1,6 %. Ekonomiku táhla zejména spotřeba domácností (příspěvek 1,3 procentního bodu), částečně i čistý export. Slabé zůstávají investice.

Svaz průmyslu: Růst HDP je slušný, vezmeme-li v úvahu, že letošní rok je pro průmysl obtížný
Foto: spcr.cz
Popisek: Svaz průmyslu ČR, SP ČR
reklama

„Struktura růstu zůstává podobná jako ve druhém čtvrtletí. Na nabídkové straně ekonomiku táhl zejména zpracovatelský průmysl s meziročním růstem o 3,9 %. To je slušný růst vezmeme-li v úvahu, že letošní rok je pro průmysl obtížný - musí překonávat vysokou srovnávací základnu z minulého roku a nemůže tolik spoléhat na podporu z EU fondů jako loni. Navíc produkce rostla ve třetím čtvrtletí meziročně jen o 0,9 %, což ukazuje, že průmyslové firmy zvyšují efektivitu výroby,“ říká analytik SP ČR Václav Franče.

Nadále očekáváme letos růst ekonomiky o 2,5 % a příští rok počítáme s mírným zrychlením na 2,7 %. Podobné odhady mají i ostatní instituce. V nedávném kolokviu MF byl průměrný odhad na letošní rok 2,5 % a na příští rok 2,6 %.

Komentáře SP ČR k vývoji růstu HDP:
  • Na poptávkové straně ekonomiku táhne zejména spotřeba domácností kvůli slušnému růstu reálných mezd (cca o 4 %) a dobré situaci na trhu práce.

  • Investice zůstávají slabé, byť oproti druhému čtvrtletí se investiční aktivita oživila (mezikvartální růst investic do fixního kapitálu o 2,5 %). Meziročně ale zůstávají investice pod úrovní minulého roku (meziroční pokles investic do fixního kapitálu o 2,3 %), což je dáno jednak intenzivním dočerpáváním minulého programovacího období a také pomalým rozjezdem nového programovacího období. K tomu se přidávají problémy s pomalým povolovacím řízením. To, že firmy plánují pokračovat v investicích, ukazuje naše šetření s ČNB mezi nefinančními podniky.

  • Mezikvartálně mírně poklesly exporty, na což ukazovala už měsíční data, ale podobně rychle klesal i import (druhý měsíc v řadě), takže z pohledu bilance je vše v pořádku. Čistý export přispěl k růstu 0,4 procentního bodu.

Detailnější pohled SP ČR na ekonomickou situaci naleznete zde: http://www.spcr.cz/muze-vas-zajimat/ekonomika-v-cislech/10315-ekonomika-pokracuje-v-rustu-ale-investicni-aktivita-je-slaba

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Technologická agentura: Evaluační činnost v roce 2019

22:11 Technologická agentura: Evaluační činnost v roce 2019

Technologická agentura ČR (TA ČR) v průběhu roku 2019 realizovala hodnocení čtyř programů účelové po…