Téměř dvě třetiny Čechů jsou proti vojákům USA v ČR. Podporují petici

11. 3. 2015 19:40

Jednoznačná většina domácí populace se necítí být ohrožená Ruskou federací a odmítá vojska Spojených států amerických na území České republiky. Ukázal to exkluzivní průzkum společnosti SANEP.

Téměř dvě třetiny Čechů jsou proti vojákům USA v ČR. Podporují petici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čeští vojáci vracející se z mise v zahraničí
reklama

S případnou účastí České republiky na vojenské evropské operaci USA Atlantic Resolve (v překladu Atlantické odhodlání), zaměřené na podporu amerických spojenců před možnou ruskou hrozbou, nesouhlasí v souhrnu 58,4 % dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace.

Ohrožení ze strany Ruské federace pak pociťuje v souhrnu 35,9 % domácí populace. Oproti tomu v souhrnu 60,3 % dotázaných se žádného ohrožení ze strany Ruska neobává.

Podle šetření společnosti SANEP pak téměř dvě třetiny veřejnosti (64 %) nesouhlasí s přítomností vojenských sil USA v České republice. Proti americkým vojákům v ČR vznikla petice s výzvou: "Nechceme žádné americké vojáky na území České republiky! Nenecháme se Spojenými státy zatáhnout do III. světové války! Nepustíme je do naší republiky! Měli jsme na našem území Ruskou armádu 20 let a již nikdy více cizí vojska!"

S textem této petice vyjádřilo v souhrnu souhlas 58,5 % dotázaných obyvatel České republiky. Odmítnutí většinové části domácí veřejnosti jak účasti na případné vojenské operaci USA, tak i případné přítomnosti vojenských sil Spojených států amerických na půdě ČR, může souviset jak s negativními zkušenostmi českého národa s vojsky cizích států, tak i s protizápadními a protiruskými náladami.

Dalo by se tak říci, že v této souvislosti chce zůstat většina veřejnosti ve zcela neutrální pozici suverénního státu, který není a již nebude mocenským nástrojem cizích velmocí.

Exkluzivní bleskový internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 6. - 9. března 2015 na vybrané skupině 1.826 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-70 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 11.710 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5 %. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DPP: LTE síť je nově na Českomoravské a Hradčanské, do konce roku se rozšíří do dalších 11 stanic pražského metra

22:11 DPP: LTE síť je nově na Českomoravské a Hradčanské, do konce roku se rozšíří do dalších 11 stanic pražského metra

Dvacátou osmou a dvacátou devátou stanicí pražského metra pokrytou signálem vysokorychlostní sítě LT…