Turistický spolek Lipenska: Němečtí turisté opustili na doporučení své vlády Lipensko

03.10.2020 8:40

Lipensko aktuálně opouští stovky německých turistů, kteří trávili babí léto na Lipensku. Další ruší své pobyty, které měli zamluvené na následující říjnové týdny.

Turistický spolek Lipenska: Němečtí turisté opustili na doporučení své vlády Lipensko
Foto: tslipenska.cz
Popisek: Turistický spolek Lipenska - logo

Důvodem je skutečnost, že německá vláda zařadila Českou republiku na seznam rizikových oblastí a nedoporučila svým občanům turistické cesty na naše území.

Lipensko má za sebou výjimečné léto, co se návštěvnosti týká. Ubytovací kapacity byly plné. Majitelé hotelů a penzionů spokojení. Kvůli covidu, ale tvořili většinu příchozích tuzemští turisté. Cizinců byl ve srovnání s předchozími léty jen zlomek, i ti nyní odjíždí. Lipenští ubytovatelé tak přichází v září a říjnu o miliony korun,“ shrnuje předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek, který se stará o strategický rozvoj území sahajícího od Stožce po Rožmberk.

V hotelu Knížecí cesta, který stojí v Bližší Lhotě v panenské přírodě na pravé straně Lipna plánovali na první říjnový víkend česko-německou svatbu. „Němečtí příbuzní nevěsty účast na svatbě odmítli, protože by měli doma po návratu problémy v práci. Obřad i hostina se tak musela přesunout na jaro roku 2021,“ uvedl zdejší ředitel Petr Zemek.

Německá klientela opustila i hotel Maxant ve Frymburku. V předchozích letech tento hotel zahraniční a především německá a rakouská klientela ráda vyhledávala, cizinci tvořili zhruba polovinu ubytovaných. Letos to bylo zhruba 10 procent.

Všechny rezervace na říjen máme stornované,“ uvádí majitelka Vladislava Semšová.

Podobně jsou na tom v penzionu Marcus, který sídlí rovněž na půvabném frymburském náměstí. „Ve čtvrtek (24.9.) němečtí turisté hromadně odjeli. Vrátila jsem jim peníze za část pobytu, který zde nemohli vyčerpat. Říjnové pobyty mám kompletně stornované,“ uvádí majitelka penzionu Dagmar Krolová.

„Jedná se o velmi nepříjemnou komplikaci. Měli bychom se více inspirovat a koordinovat jednotlivá opatření se sousedním Německem a hlavně přibližně stejně velkým a početným Rakouskem. A to není nic ve smyslu ´po bitvě je každý generál´, je to
zkušenost získaná na základě každodeního života nás, tady v pohraničí,“ uvádí starosta Frymburku Ota Řezáč. 

Pro zařazení na německý seznam rizikových zemí je hlavní podmínkou překonání hranice padesáti nakažených na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní. Druhým kritériem je aktuální epidemická situace v dané zemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agentura ochrany přírody a krajiny: Nový biotop pro drobné vodní živočichy uprostřed pastviny u Bartošovic v Orlických horách

22:45 Agentura ochrany přírody a krajiny: Nový biotop pro drobné vodní živočichy uprostřed pastviny u Bartošovic v Orlických horách

Nad obcí Bartošovice v Orlických horách na pravostranném přítoku Bartošovického potoka byl letos dok…