Turistický spolek Lipenska: Nový lipenský betlém je věnovaný Frymburku

22.12.2022 10:57 | Tisková zpráva

Českobudějovický modelář Jan Tlášek během tohoto roku vyrobil pro Lipensko čtvrtý betlém. Vystavený je ve Wellness hotelu Frymburk. Právě Frymburku své dílo pětasedmdesátiletý šikula věnoval.

Turistický spolek Lipenska: Nový lipenský betlém je věnovaný Frymburku
Foto: tslipenska.cz
Popisek: Turistický spolek Lipenska - logo

Opět se inspiroval fotografiemi a články z časopisu Lipensko, který popisuje krásy krajiny i zajímavosti z oblasti sahající od Stožce po Rožmberk.

„Lipensko je můj oblíbený časopis, kde získávám inspiraci a podle něj tvořím,“ uzavírá Jan Tlášek. 

Časopis vydává Turistický spolek Lipenska, který se stará o propagaci území sahajícího od Stožce po Rožmberk.

Lipenskému betlému vévodí frymburský kostel svatého Bartoloměje, kde jsou lavice, vitrážová okna, oltář i modlící se hříšník.

„V betlému se letos vyjímá provozovatelka známého frymburského kempu Tereza Wilzingová, dlouholetý starosta Oto Řezáč, výrobce tradičních holubiček Pavel Sarauer, lyžařka Kateřina Neumannová, veslař Václav Chalupa nebo Jára Cimrman,“ jmenuje Tlášek.

Ten si zakládá na věrném kopírování skutečnosti, tedy i obličejů a jeho přáním je, aby se každá reálná postava v betlému sama poznala.

Jeho součástí je také zapomenutý český gigant Jára Cimrman. Městys Frymburk zanechal dle objevitelů Cimrmanovy pozůstalosti v životě tohoto génia výraznou stopu, ve zdejším starobinci si léčil následky silné chřipky a sepsal zde hru Lijavec.

Cimrman je v betlému vyobrazený, kterak odchází se svou legendární zubní vrtačkou M6 a jeho krok je dlouhý pověstných 90 centimetrů.

Součástí betlému je stejně jako v předchozích letech herečka Jitka Čvančarová, kterou prý Jan Tlášek platonicky miluje.

Betlém začal stavět na přelomu roku 2021 a 2022 a je vyrobený z různých materiálů. Většinou z papíru, různých látek, ale také z toho, co nalezl v lese. Žaludy, mechy, větvičky. Látka musí být věrnou kopií originálu. Vše vypadá jako na fotce, včetně značek lyží.

Známá youtouberka Christina Tan má „svůj“ péřový kabát, lipenské otužilkyně zase pletené čepice.

Součástí betlému je také zručný řemeslník Pavel Sarauer, který je známý výrobou holubiček a lyžařka Kateřina Neumannova. Ta je patronem lipenského Sport Festu a v betlému jí dělá společnost olympionik a mistr světa Václav Chalupa a známý jihočeský novinář Kamil Jáša. Betlém bude ve Wellness hotelu Frymburk k vidění minimálně do svátku Tří králů. 

V žádném případě ale není jedinou zdejší atrakcí. 

Návštěvníci si tu mohou užít unikátní aquapark, venkovní saunový svět a v lednu se otevře nově připravovaný vnitřní saunový svět. „V Aquaparku si můžete užít vodní radovánky na tobogánu, v bazénech s vodními atrakcemi nebo si odpočinout v jacuzzi. Saunový svět vás pak zve do finské sauny a dalších relaxačních zón. A v nově připravovaném saunovém světě se můžete těšit na ještě více relaxačních možností. Věříme, že si u nás vyberete něco pro sebe a budete se cítit skvěle odpočatí a načerpáni novou energií. Těšíme se na vaši návštěvu,“ uzavřela zdejší manažerka Simona Flöringová.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Marek Benda byl položen dotaz

Novotný

Umět odpouštět je lidské, to je pravda, ale nemyslíte, že to nejde do nekonečna? Vždyť Novotnému jeho hulvátství prochází neustále, nejde přeci je o Slováčkovou, ale on uráží všechny a evidentně se v tom vyžívá. Vám třeba nevadí, jak se teď naváží do Konečné a její rodiny? Vždyť to je otřesné, a to ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy vypraví parní vlak do Hodonína, před sto lety město navštívil T. G. Masaryk

7:23 České dráhy vypraví parní vlak do Hodonína, před sto lety město navštívil T. G. Masaryk

Město Hodonín si letos v červnu připomíná 100. výročí návštěvy nejvýznamnějšího rodáka a prvního Čes…