ÚOHS: Cenové stropy v energetice neznamenají toleranci kartelů

15.09.2022 20:57 | Tisková zpráva

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže chápe nutnost zastropování cen energii, současně však upozorňuje, že nebude na energetických trzích tolerovat cenovou koordinaci a další protisoutěžní praktiky.

ÚOHS: Cenové stropy v energetice neznamenají toleranci kartelů
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

„Cenový strop neznamená, že by obchodníci s energiemi jakkoliv mohli koordinovaně slaďovat své ceny, a nemá nijak usnadňovat či nabádat subjekty k cenovým dohodám ani jiným protisoutěžním praktikám,“ uvedl v souvislosti s cenovými limity předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Vláda na svém jednání dne 12. 9. 2022 rozhodla o zavedení cenových stropů na cenu elektřiny a plynu pro domácnosti a podnikající fyzické osoby. Cílem tohoto opatření je snížit dopad vysokých cen energií pro uvedené subjekty a omezit tím negativní dopad vývoje tržních podmínek na energetických trzích.

Z pohledu hospodářské soutěže je sice stanovení cenových stropů považováno za značný zásah do standardního fungování trhu, neboť omezuje svobodnou cenotvorbu a tím narušuje působení tržního mechanismu, nicméně v mnoha případech, stejně jako v tomto, je naprosto opodstatněné. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže však zdůrazňuje, že cenovými stropy je stanovena cena maximální, nikoliv jediná možná. Dodavatelé elektřiny a plynu proto mají a budou moci i přes toto opatření zcela svobodně soutěžit a nepochybně stanovit i cenu nižší než stanovený cenový strop.  Zavedení cenového stropu by současně nemělo mít vliv na stávající spotřebitele, kteří mají ceny za dodávky elektřiny a plynu nasmlouvány nižší než stanovený cenový strop.

Přestože dochází na energetických trzích k bezprecedentnímu a dynamickému vývoji, je třeba připomenout, že i na nich je nadále nezbytné dodržovat pravidla hospodářské soutěže a nenarušovat ji zakázaným způsobem. Obchodníci s energiemi mají nadále vzájemně soutěžit. Zastropování cen není bianco šekem pro cenovou koordinaci mezi subjekty na trhu nebo dokonce výzvou k cenovým dohodám a dalším protisoutěžním praktikám. Není totiž možné, aby omezením vzájemného konkurenčního tlaku soutěžitelé přenášeli své zvýšené náklady na konečné spotřebitele, resp. stát a daňové poplatníky.

Úřad proto upozorňuje, že bude nadále sledovat vývoj na energetických trzích a bude připraven tvrdě zasáhnout proti případným narušením, omezením či vyloučením soutěže na těchto trzích.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radovan Vích byl položen dotaz

Podle vás bychom měli být sobci a lhostejní k tomu, co se děje kolem nás?

Tvrdíte, že není v našem zájmu zapojovat se do konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, ale lze před tím zavírat oči? Co kdyby se konflikt týkal nás? Taky byste tvrdil, že si musíme pomoc jen sami? Vždyť ani v minulosti to takhle nefungovalo. A co kdyby tento útok na Ukrajinu Rusku prošel hladce. Myslíte,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj: Novojičínský Domov Duha výrazně zvýší kapacitu i kvalitu péče díky rekonstrukci

7:33 Moravskoslezský kraj: Novojičínský Domov Duha výrazně zvýší kapacitu i kvalitu péče díky rekonstrukci

Začíná komplexní rekonstrukce Domova Duha v Novém Jičíně, který je určen pro osoby v pokročilém věku…