ÚOHS zahájil dvě nová řízení o zneužití významné tržní síly

09.01.2024 10:01 | Tisková zpráva

Po celý loňský rok trvalo přechodné období, během něhož měly subjekty působící v zemědělském a potravinářském sektoru čas přizpůsobit své smlouvy s dodavateli novým pravidlům, která přinesla rozsáhlá novelizace zákona o významné tržní síle. Úřad v mezidobí provedl nejen řadu školení o nových pravidlech, ale také několik sektorových šetření a na jejich základě nyní zahajuje správní řízení.

ÚOHS zahájil dvě nová řízení o zneužití významné tržní síly
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

Legislativní změny účinné k 1. 1. 2023, jimiž byla do českého zákona o významné tržní síle zejména transponována unijní směrnice o nekalých obchodních praktikách, zcela proměnily náhled na všechny základní pilíře dosavadní právní úpravy ochrany dodavatele potravin: novela modifikovala vymezení nákupních trhů podléhajících regulaci, koncepci zvláštní odpovědnosti odběratele, ale i formy nekalých obchodních praktik, které lze prostřednictvím zákona ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže postihnout. Ze zhruba 12 až 14 dozorovaných subjektů s významnou tržní silou (největších obchodních řetězců) se stalo několik stovek společností nejen z řad obchodníků, ale i potravinářů či food brokerů, z 11 skutkových podstat zneužití významné tržní síly doprovázených svébytnou generální klauzulí se stalo 22 typů absolutně zakázaných nekalých obchodních praktik, které byly doplněny o další tři praktiky povolené za stanovených podmínek. Z významné tržní síly, nově postavené na koncepci bilaterální vyjednávací síly, se stala regulace významně ovlivňující chod celého zemědělského a potravinového řetězce (z farmy na vidličku) s cílem zajistit jeho nejslabším článkům férové obchodní podmínky.

V průběhu přechodného období se Úřad soustředil zejména na metodickou a osvětovou činnost. V jejím rámci uskutečnil sérii školení podnikatelům, kteří jsou na těchto trzích aktivní a kteří se dosud s novou regulací nesetkali. Svou edukační činnost Úřad zaměřil v prvé řadě na oborové organizace, které sdružují několik desítek členů. V první polovině roku 2023 tedy byli proškoleni členové všech velkých oborových organizací na území ČR (zejména členové Potravinářské komory, SOCR, Agrární komory, Svazu českomoravských spotřebních družstev, Sdružení značkových výrobců a mnoho dalších).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Čerpání financí z EU musíme konsolidovat

16:08 Hospodářská komora: Čerpání financí z EU musíme konsolidovat

Česko musí přestat rozpouštět evropské peníze v roztříštěných projektech s nízkou přidanou hodnotou.