ÚOOÚ: Oznamovací povinnost veterinárních lékařů

13.05.2017 12:15 | Zprávy

Úřad pro ochranu osobních údajů (dále jen „Úřad“) obdržel dotaz v souvislosti s oznamovací povinností veterinárních lékařů.

ÚOOÚ: Oznamovací povinnost veterinárních lékařů
Foto: ČT
Popisek: ÚOOÚ

Podle § 16 odst. 1 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, je ten, kdo hodlá jako správce zpracovávat osobní údaje nebo změnit registrované zpracování podle tohoto zákona, s výjimkou zpracování uvedených v § 18, povinen tuto skutečnost písemně oznámit Úřadu před zpracováváním osobních údajů. Podle § 18 odst. 1 písm. b) zákona o ochraně osobních údajů se oznamovací povinnost podle § 16 nevztahuje na zpracování osobních údajů, které správci ukládá zvláštní zákon nebo je takových osobních údajů třeba k uplatnění práv a povinností vyplývajících ze zvláštního zákona.

Z uvedeného vyplývá, že pokud veterinární lékař zpracovává osobní údaje zaměstnanců nezbytné z pohledu pracovně právního vztahu, např. pro plnění povinností plynoucích ze zákonů z oblasti sociálního zabezpečení, zdravotního pojištění, zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů atp., jedná se o postup v režimu ustanovení § 18 - oznamovací povinnost podle § 16 zákona o ochraně osobních údajů se na něj nevztahuje.

Obdobnou úpravu lze aplikovat i na zpracování osobních údajů fyzických osob v souvislosti s evidencí nezbytnou pro plnění povinností stanovených zvláštními právními předpisy, např. zákony č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, č. 154/2000 Sb., o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, č. 167/1998 Sb., o návykových látkách a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, č. 381/1991 Sb., o Komoře veterinárních lékařů České republiky, ve znění pozdějších předpisů atp.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vít Rakušan byl položen dotaz

Hazardování

Jak přesně dle vašeho vyjádření stát hazarduje s bezpečím dětí i stabilitou zdravotního pojištění? Mimochodem podle mě je toho víc, s čím hazarduje.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Volyňská škola otevírá studentům cestu do světa

22:31 Jihočeský kraj: Volyňská škola otevírá studentům cestu do světa

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola ve Volyni znovu potvrdila, že patří mezi špičková vzd…