ÚOOÚ: Pořizování kopie OP při dodávce služeb a zboží společnostmi poskytujícími telekomunikační služby

10.10.2016 9:12

Úřad pro ochranu osobních údajů ukončil kontrolu, jejímž základem byla stížnost zákazníka, který si u svého telekomunikačního operátora objednal zboží. Stížnost se vztahovala k tomu, že od něj doručitel zboží požadoval předání občanského průkazu k okopírování, jinak mu nemůže zásilku předat.

ÚOOÚ: Pořizování kopie OP při dodávce služeb a zboží společnostmi poskytujícími telekomunikační služby
Foto: ČT
Popisek: ÚOOÚ

Operátoři, kteří pro doručování zboží a služeb využívají přepravních společností (kurýra), zavazují přepravní společnosti k tomu, aby jejich zaměstnanci při doručení požadovali ztotožnění zákazníka podle občanského průkazu a aby pořizovali kopii občanského průkazu, ale přes tzv. šablonu, tedy s redukovanými informacemi, jejichž rozsah stanovuje § 63 odst. 1 písm. b) zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích (jméno, příjmení, bydliště a identifikační číslo nebo obchodní firma, jde-li o fyzickou podnikající osobu, nebo jméno, příjmení, bydliště, datum narození nebo rodné číslo fyzické osoby). Úřad doporučuje, aby si zákazník zkontroloval, zda byla pořízena kopie pouze přes šablonu.

Ztotožnění zákazníka oproti předloženému občanskému průkazu je základním úkonem kurýra před předáním zboží tak, aby nedošlo k záměně osoby zákazníka, případně aby si zboží neobjednala osoba na vrub jiné osoby. Operátoři poskytují prostřednictvím e-shopu kromě samostatného zboží i základní a doplňkové služby elektronických komunikací a související služby spojené do budoucna s plněním závazků vázaných na konkrétní osobu zákazníka, které by při nedodržení stanovených postupů (zjištění přesných osobních údajů) mohly být plněny vůči neoprávněné osobě.

Zákazník je prostřednictvím všeobecných obchodních podmínek vztahujících se k zásilkovému obchodu operátorů předem informován o rozsahu i postupech shromažďování osobních údajů potřebných k poskytnutí služeb, a to „redukovanou“ kopií občanského průkazu přes přiloženou šablonu, která znepřístupní nepotřebné osobní údaje. Zákazník uskutečněním objednávky potvrzuje, že souhlasí se všeobecnými obchodními podmínkami.

Uvedený postup nelze vnímat jako nezákonný a v rozporu s § 15a odst. 2 zákona č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, neboť je zcela na vůli zákazníka, zda s postupem souhlasí či využije jiný způsob obstarání zboží nebo služby.

V případě, že zástupce přepravní společnosti (kurýr) požaduje nad rámec svého oprávnění pořízení fotokopie občanského průkazu bez použití šablony, nesmí tak učinit bez výslovného souhlasu zákazníka, resp. má zákazník právo takový požadavek odmítnout a souhlas s pořízením fotokopie svého občanského průkazu neposkytnout. Případné zmaření doručení zásilky jde pak na vrub dodavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Čeští geografové a hydrometeorologové patří v aliančních zemích k těm nejlepším

21:54 Armáda ČR: Čeští geografové a hydrometeorologové patří v aliančních zemích k těm nejlepším

Hotel DAP v Praze se ve čtvrtek dopoledne stal dějištěm slavnostního shromáždění, které zahájil zást…