ÚP ČR pomáhá sociálně vyloučeným v návratu na trh práce

18.12.2015 13:53 | Zprávy

Krajské pobočky ÚP ČR v Ústí nad Labem a v Ostravě vytipovaly v období loňského a letošního roku ve spolupráci s neziskovými organizacemi a Agenturou pro sociální začleňování přesně 1 500 sociálně znevýhodněných osob, které zapojily do regionálních projektů na pomoc lidem ze sociálně vyloučených lokalit.

ÚP ČR pomáhá sociálně vyloučeným v návratu na trh práce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Tyto pilotní projekty s názvy „Sociálně vyloučené lokality v Ústeckém kraji“ a „Příležitost dělá(t)zaměstnance“ ÚP ČR realizoval na území Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Prostředky na ně poskytl Evropský sociální fond v ČR v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státní rozpočet ČR.

Základním principem obou projektů bylo poskytnutí intenzivní individuální pomoci a zabezpečení komplexních služeb vedoucích k získání zaměstnání a podpoře pracovních míst. Práci s klientem vysvětluje vedoucí oddělení projektů EU Krajské pobočky v Ostravě, Lucie Norysová: „Intenzivní práce spočívala v častém kontaktu klienta s terénním pracovníkem, který se probíhal i několikrát měsíčně. Terénní pracovníci vedli skupinku asi 40 – 60 osob, díky tomu se mohli klientům věnovat jednotlivě, rozpoznat hlavní bariéry pracovního uplatnění klienta a pomoci mu je překonat.“

S překonáváním překážek souvisí poslední aspekt, komplexnost práce s klientem. „Hlavní myšlenkou obou projektů byla nabídka provázaných aktivit, které začínaly aktivizací klienta v motivačním kurzu, dále pokračovaly vzdělávacími aktivitami v oblasti pracovního práva a finanční gramotnosti anebo zapojení do rekvalifikačního kurzu, posouzení jejich pracovních kompetencí psychologem, nabídkou volných pracovních míst a v neposlední řadě individuálním poradenstvím. Tento speciální přístup ke klientům je daný rozsahem problémů, kterým čelí. Kromě bydliště v sociálně vyloučené lokalitě tito lidé mají často pouze základní vzdělání, nemají pracovní návyky, jsou závislí na dávkách v hmotné nouzi, trápí je spotřebitelské úvěry či přímo už exekuce,“ doplňuje Lucie Norysová.

V Ostravě se projekt „Příležitost dělá(t) zaměstnance“ hlásí k programu Sociální inkluze a vychází také ze Strategického plánu sociálního začleňování v Ostravě. Cílem projektu bylo zvýšit zaměstnatelnost celkem 200 sociálně vyloučených osob. Tento cíl byl v průběhu projektu několikrát navýšen. Petra Prouzová, projektová manažerka, vyjmenovává dosažené výsledky: „Do projektu napříč Moravskoslezským krajem vstoupilo 273 klientů, z nichž 223 úspěšně absolvovalo vzdělávací a motivační kurzy. Více než 70 % účastníků bylo dlouhodobě nezaměstnaných a měli pouze základní vzdělání. Ani tato velká bariéra pracovního uplatnění však nezabránila dosažení skvělého výsledku, kterým je 58 % zaměstnaných klientů“. Nejvyšší počet klientů se uplatnil jako pomocní stavební dělníci (24 %), dále pracovníci ve výrobě (23 %) a úklidu (16 %). Nejčastěji klienty zaměstnaly neziskové a příspěvkové organizace, významným zaměstnavatelem byly ale také obchodní společnosti a živnostníci.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Ceny kraje za rok 2024

22:31 Jihomoravský kraj: Ceny kraje za rok 2024

Silné lidské příběhy, výjimečné výkony, celoživotní práce, odvaha i kreativita.