ÚSTR představil výzkum mapující vzdělávání k toleranci v Česku

08.02.2018 17:34

V České republice jsou již 15 let systematicky podporovány programy vyučující žáky o romském a židovském holocaustu. Jsou ale tyto programy skutečně efektivní?

ÚSTR představil výzkum mapující vzdělávání k toleranci v Česku
Foto: ustrcr.cz
Popisek: Ústav pro studium totalitních režimů ČR

Zatímco antisemitismus není v české společnosti rozšířen tolik jako v okolních zemích, vztah k Romům je u nás velmi špatný. Nepřátelství k Romům vyjadřuje ve výzkumech i mladá generace a ani s vyšším vzděláním lidí se tento vztah nezlepšuje.

Tomu odpovídá i situace ve školách. Programy o židovském holocaustu jsou ve školách populární, ale semináře zaměřené na holocaust romský nebo situaci Romů v současné společnosti nepořádají školy často. Důvodem mohou být obavy z reakce rodič,” popisuje Karina Hoření z oddělení vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů. Karina Hoření je součástí týmu Ústavu pro studium totalitních režimů, který mapoval stav vzdělávání k toleranci v Česku. Na výzkumu spolupracoval Sociologický ústav Akademie věd ČR, v.v.i., který na datech z posledních let ukázal, jak jsou v české společnosti rozšířené stereotypy o Romech a Židech.

Autorský tým na základě těchto výzkumů připravil soubor doporučení, která jsou určena institucím financujícím programy zaměřené na výchovu k toleranci.

„Problémem není nedostatek učebních pomůcek, které by mohli učitelé a učitelky používat. Je nutné vzdělávat učitele tak, aby dokázali ve třídě zvládat debatu o kontroverzních tématech, k níž často spontánně dochází,“ zmiňuje stručně Karina Hoření z ÚSTR některá z doporučení. Celý výzkum je zveřejněn zde.

Průběh výzkumu a výsledky projektu budou prezentovány na konferenci Vzděláváním k toleranci. Jak fungují vzdělávací programy v českých školách, která se koná 19. února 2018 od 10:00 v Akademickém konferenčním centru Husova 4a, Praha 1. Zde budou diskutovat odborníci a odbornice na vzdělávání se zástupci škol, neziskových organizací a donorských programů.

Grafickou úpravu knihy, webu stereotypy.cz a celého projektu realizovalo studio dipozitiv (www.dipozitiv.cz), které je nositelem několika designových cen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVS: Besed s veterinárními inspektory se letos zúčastnilo bezmála 8000 předškoláků

22:36 SVS: Besed s veterinárními inspektory se letos zúčastnilo bezmála 8000 předškoláků

V rámci letošního třetího ročníku vzdělávacího projektu „Máme rádi zvířata“ navštívili v průběhu zář…