Univerzita Karlova: Rotunda sv. Václava dostala od evropské veřejnosti bronz

26.06.2018 8:09

V on-line hlasování občanů evropských států o cenu veřejnosti Europa Nostra obsadila rotunda sv. Václava bronzovou příčku. Stala se tak třetí nejoblíbenější evropskou památkou roku 2018.

Univerzita Karlova: Rotunda sv. Václava dostala od evropské veřejnosti bronz
Foto: Univerzita Karlova
Popisek: Univerzita Karlova

Letošní Ceny Evropské unie pro kulturní dědictví / Ocenění Europa Nostra vyvrcholily v pátek 22. června slavnostním ceremoniálem v Berlínském kongresovém centru. V jeho rámci bylo vyhlášeno sedm Grand Prix a také cena veřejnosti.

Projekt obnovy a zpřístupnění rotundy sv. Václava, který realizovala Matematicko-fyzikální fakulta UK, obsadil v on-line hlasování třetí místo. Do ankety se zapojilo zhruba 6 500 osob napříč evropskými státy. První místo připadlo podle počtu došlých hlasů obnově botanických zahrad královského paláce Queluz v Portugalsku.

Rotunda sv. Václava už získala ocenění odborné poroty letošního ročníku cen Europa Nostra v kategorii památkové péče. Spolu s dalšími 29 proto postoupila do klání o zmíněné hlavní ceny.

„Projektu se věnovaly desítky lidí, mnozí jako dobrovolníci. Nedokázali bychom jej však realizovat bez finanční podpory veřejnosti. Více než 800 dárců z ČR i zahraničí poskytlo téměř dva a půl milionu korun. Mnozí hlasovali jistě i teď. Třetí místo v konkurenci daleko rozsáhlejších projektů považuji za potvrzení dobré práce všech zúčastněných,“ shrnul první dojmy vedoucí projektu obnovy památky, proděkan pro PRopagaci MFF UK doc. Martin Vlach.

Cenu odborné poroty Europa Nostra i bronzovou cenu veřejnosti převzal za fakultu a celou Univerzitu Karlovu v Berlínském kongresovém centru děkan Matematicko-fyzikální fakulty UK prof. Jan Kratochvíl: „Poměrně často se diskutuje o celospolečenském významu univerzit a vysokých škol. Ocenění, která jsem měl tu čest dnes převzít, jasně dokládají, že tzv. třetí role univerzity, tedy aktivní péče o obecně uznávané společenské hodnoty, není jen formálním gestem. Její význam naopak s každým dnem narůstá.“

Evropské ocenění zavazuje laureáty k uspořádání slavnostního shromáždění na národní úrovni. Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy je plánuje symbolicky na letošní svátek sv. Václava.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Na páteční večer připravil Temelín pro rodiny s dětmi stezku odvahy

22:33 ČEZ: Na páteční večer připravil Temelín pro rodiny s dětmi stezku odvahy

Pohodová procházka za určitým cílem, ale i odměna za splněné úkoly. Takový program na páteční večer …