„Úpravna vody na Želivce je dáma v nejlepších letech a stejně jako ona, potřebuje i největší úpravna kvalitní údržbu a investice, které dosáhnou výše dvou miliard korun. Ty zajistí, že i v dalších letech bude atraktivní dámou. Proto stojí majitelé před rozhodnutím, jaké kroky učinit. Samozřejmě by šlo udělat jen malý „facelift“, ale to obvykle pomůže jen na krátkou dobu. Lepší je provést takové úpravy, které úpravně zajistí kvalitní život pro delší období. Proto je nutné v nejbližších letech provést zlepšení technologie úpravy vody zahrnující zlepšení míchání suspenze do surové vody, která je pak filtrována na pískových filtrech a také zcela nové dočišťování vody na granulovaném aktivním uhlí. Cílem je ještě lépe odstraňovat z vody především pesticidy, které se díky nedodržování agrotechnických postupů dotovaných zemědělců objevují v surové vodě. V budoucnu lze navíc očekávat, že se zlepšující se detekční technikou, i tlak na odstraňování humanoidních látek (léky, hormony atd.), které nedokáží nynější technologie na čistírnách odpadních vod odstranit,“ říká Radek Lanč, předseda představenstva.
Svým maximálním projektovaným výkonem, téměř 7 000 litrů za vteřinu, se úpravna řadí k největším v Evropě a unikátním, padesát pět kilometrů dlouhým štolovým přivaděčem z ní voda gravitačně teče až do Prahy. Výstavba tohoto rozsáhlého vodohospodářského díla probíhala ve třech etapách. V roce 1972 byla uvedena do provozu první etapa souboru staveb Vodní dílo Želivka a poslední třetí etapa v roce 1987. Za čtyřicet dva let provozu vyrobila úpravna vody Želivka přes 4 miliardy m3 pitné vody.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva