Úřad práce: Na podporu zaměstnávání OZP loni úřad poskytl 7,4 miliard a podpořil desítky tisíc lidí

03.02.2020 7:35 | Zprávy

Během uplynulého roku podpořil Úřad práce ČR jen v rámci nástrojů a opatření aktivní politiky zaměstnanosti 8 137 osob se zdravotním postižením (OZP). Na chráněném trhu práce to pak byly další desítky tisíc osob. Na podporu zaměstnanosti OZP poskytl ÚP ČR za 12 měsíců celkem 7,4 mld. Kč (v roce 2018 – 6,77 mld. Kč, za rok 2017 pak – 5,7 mld. Kč).

Úřad práce: Na podporu zaměstnávání OZP loni úřad poskytl 7,4 miliard a podpořil desítky tisíc lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generální ředitelství Úřadu práce ČR

Ke konci prosince 2019 tvořily osoby se zdravotním postižením 15,6 % z celkového počtu uchazečů o zaměstnání. V evidenci ÚP ČR jich bylo celkem 33 726. Zaměstnavatelé jim nabízeli prostřednictvím ÚP ČR 11 600 volných pracovních míst (VPM). Nejvíce šancí na získání práce měly OZP v Praze (2 116 VPM), ve Středočeském (1 312 VPM), v Jihomoravském (1 270) a Moravskoslezském (942 VPM) kraji. Nejčastěji se jednalo o pozice pro pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy (1 528), v informačních službách (887), uklízeče a pomocníky v domácnostech nebo hotelích a administrativních objektech (852) nebo třeba montážní dělníky (811).

„V podpoře zaměstnávání osob se zdravotním postižením hraje důležitou roli stát. Například prostřednictvím příspěvků, které poskytuje Úřad práce ČR, a to na zřízení pracovního místa pro OZP a následně také na úhradu nákladů spojených s jeho provozem. Značným dílem přispívá v tomto ohledu též pracovní rehabilitace,“ vypočítává generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Příspěvek na zřízení pracovního místa pro OZP

Při rozhodování o přiznání příspěvků na zřízení pracovního místa pro OZP bere ÚP ČR v potaz celkovou situaci na trhu práce v daném regionu. Za celý loňský rok podpořil ÚP ČR jen v rámci tohoto nástroje celkem 364 lidí se zdravotním postižením. Příspěvek je určen na pořízení potřebného vybavení zřizované pracovní pozice. Podmínkou je, že na takovém místě musí minimálně tři roky pracovat OZP. Příspěvek, jde-li o osobu zdravotně znevýhodněnou či o osobu v 1. nebo 2. stupni invalidity, může ÚP ČR poskytovat v roce 2020 maximálně ve výši 8násobku (267 432 Kč) a v případě osoby s těžším zdravotním postižením, tj. osoby invalidní ve 3. stupni, maximálně ve výši 12násobku (401 148 Kč) průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předchozího kalendářního roku. Jestliže zaměstnavatel zřizuje 10 a více pracovních míst pro OZP, pak může maximální výše příspěvku na zřízení jednoho pracovního místa pro OZP činit 10násobek (334 290 Kč) a v případě pracovního místa zřízeného pro osobu s těžším zdravotním postižením 14násobek (468 006 Kč) uvedené průměrné mzdy. Celková částka, kterou ÚP ČR vyplatil od ledna do prosince 2019 v rámci této agendy, činila 18 963 tis. Kč.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Záchranná služba pokračuje v posilování provozu

22:31 MHMP: Záchranná služba pokračuje v posilování provozu

Záchranná služba hl. m. Prahy (ZZS HMP) posílila v první polovině tohoto roku významně svůj standard…