Úřad pro ochranu hospodářské soutěže: Pokuta pro CHAPS byla snížena, porušil jen národní právo

23. 1. 2018 13:56

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj změnil rozhodnutí o zneužití dominantního postavení společnosti CHAPS spol. s r. o. na trhu s aktualizovanými daty o jízdních řádech a snížil sankci uloženou v prvním stupni na výsledných 1 080 000 Kč.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže: Pokuta pro CHAPS byla snížena, porušil jen národní právo
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS
reklama

Dle druhostupňového rozhodnutí společnost CHAPS spol. s r.o. v období od 6. 12. 2010 do 31. 8. 2015 odmítala zpřístupnit bez objektivně ospravedlnitelných důvodů aktualizované jízdní řády jinému soutěžiteli, společnosti Seznam.cz, a.s., ve formátu, v jakém byly vytvořeny, a zneužila tak svého dominantního postavení. Pro společnost Seznam byly tyto aktualizované jízdní řády nezbytným vstupem pro služby, které chtěl začít poskytovat. Došlo tak k narušení hospodářské soutěže na trhu služeb automatického vyhledávání dopravního spojení s celostátním pokrytím a na trhu s informacemi o existujících variantách dopravního spojení v České republice. Protisoutěžní jednání bylo k újmě jinému soutěžiteli (společnosti Seznam.cz, a.s.) a spotřebitelů.

Na rozdíl od prvostupňového rozhodnutí konstatoval předseda Úřadu pouze porušení národního práva, nikoliv i unijních soutěžních pravidel, neboť jejich porušení nebylo podloženo. Tím došlo i ke zkrácení trvání deliktu. V důsledku těchto změn se pak přikročilo také k přiměřenému snížení uložené sankce. Další rozkladové námitky účastníka řízení byly zamítnuty. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo kultury: Národní divadlo má novou garanční radu

7:34 Ministerstvo kultury: Národní divadlo má novou garanční radu

Ministr kultury Lubomír Zaorálek svolal první jednání nové garanční rady Národního divadla.