Návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2023 počítá se schodkem 295 miliard korun. Oproti původnímu návrhu došlo k úpravám na příjmové i výdajové stránce, které zahrnuly především poslední kroky vlády v boji s energetickou krizí a jejími důsledky na domácnosti i firmy. Na výdajové straně jsou tak největšími změnami odhadované výdaje na zastropování cen silové elektřiny na 6 Kč/kWh včetně DPH a cen plynu na 3 Kč/kWh včetně DPH pro maloodběratele, náklady na prominutí poplatků za obnovitelné zdroje pro domácnosti a firmy, navýšení platů zaměstnanců ve veřejném sektoru či řádné a mimořádné navýšení důchodů. Na příjmové straně rozpočtu naopak vláda počítá s výnosy připravované windfall tax a z odvodu sta procent příjmů z prodeje elektřiny nad 180 eur za megawatthodinu, což je výsledek zastropování cen energií podle návrhu Evropské komise.
„Hlavní úkoly tohoto rozpočtu spočívají v pomoci občanům a firmám zvládnout energetickou krizi. Zároveň chceme posílit obranyschopnost České republiky a samozřejmě zachovat, respektive zvýšit tempo výstavby dopravní infrastruktury a zohlednit další priority, které i v této těžké době vláda má. Vzhledem k současnému růstu cen a dalším dopadům ekonomické války, kterou vede Rusko proti Západu, jsme v rámci této vládní priority vyhradili na pomoc občanům a firmám v příštím roce více než 200 miliard korun. Počítáme například s výdaji přes sto miliard korun na zastropování vysokých cen energií, čtyřicet až padesát miliard na mimořádnou valorizaci důchodů, sedmnáct miliard na prominutí poplatků na obnovitelné zdroje energie, další miliardy na příspěvek na příspěvek na bydlení atd.,“ shrnul premiér Petr Fiala.
Podrobnosti k návrhu státního rozpočtu naleznete v tiskové zprávě Ministerstva financí ZDE.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
důchody , Fiala , premiér , státní rozpočet , vláda , stavební zákon , Energetický zákon
autor: Tisková zpráva
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na ji…