Úspěch vědců Univerzity Karlovy: Pacienti trpící inkontinencí získají moderní a důstojnou léčbu

11.11.2017 21:36

Centru pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy se podařilo úspěšně uzavřít smlouvu mezi 2. lékařskou fakultou UK a společností Tesla Medical. Podepsaná dohoda zajistí pacientům trpícím inkontinencí moderní a důstojnou léčbu, která v této oblasti medicíny dosud chyběla. Zlepšení kvality léčby zajistí přístroj a metoda PRENS, která je výsledkem vědecké práce odborníků z Univerzity Karlovy.

Úspěch vědců Univerzity Karlovy: Pacienti trpící inkontinencí získají moderní a důstojnou léčbu
Foto: Univerzita Karlova
Popisek: Univerzita Karlova

Inkontinence je jedním ze symptomů hyperaktivního močového měchýře, kterým trpí až 16 % dospělé populace. Dr. Ing. Bedřich Binek, Ph.D. a MUDr. Michal Rejchrt z 2. lékařské fakulty UK proto vytvořili zařízení sloužící k neurostimulaci pacientů trpících tímto problémem. Metoda je zaměřena na komplexní léčbu této poruchy, vedle inkontinence by tedy měla pomáhat i v případech velmi častého močení, nebo přerušovaného spánku kvůli potížím s močením.

Díky spolupráci s urologickou klinikou Fakultní nemocnice v Motole a jejím přednostou prof. MUDr. Markem Babjukem, CSc. byla na základě výsledků testování připravena nejúčinnější metoda použití daného zařízení. Výsledkem vědecké práce se staly dva české patenty a know-how. Na jejich základě poté probíhala mezi lety 2014 a 2017 spolupráce mezi 2. lékařskou fakultou UK a společností Tesla Medical, která vedla k finální přípravě přístroje pro klinickou praxi.

Díky dlouhodobé snaze Centra pro přenos poznatků a technologií UK došlo 20. října 2017 k podpisu Smlouvy o převodu práv k patentům a know-how mezi Univerzitou Karlovou a společností Tesla Medical, čímž byla úspěšně završena fáze přenosu technologií z akademické sféry do sféry aplikační. První pacienti by mohli nový přístroj začít využívat na začátku roku 2018.

Centrum pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy

Centrum pro přenos poznatků a technologií (CPPT UK) je samostatná součást Univerzity Karlovy, která poskytuje služby a informace podporující transfer poznatků a technologií. Jejím cílem je zvýšit konkurence schopnost a atraktivitu pro studenty, zaměstnance i veřejnost. Centrum buduje inovační síť UK propojením členů akademické obce napříč všemi fakultami a součástmi UK. Rozvíjí ji formou spolupráce s inovativními organizacemi mimo UK, zprostředkováním znalostí, zkušeností, služeb, informací a finančních prostředků. Je vstupní branou, průvodcem a mediátorem potenciálních partnerů.

Tesla Medical, s.r.o.

Tesla Medical, s.r.o. je česká společnost, která vznikla v roce 2014. Tato společnost se zaměřuje na vývoj nových technologií pro léčbu chronických onemocnění. Vedle léčby inkontinence a hyperaktivního močového měchýře pracujeme v tuto dobu na vývoji technologie pro léčbu chronického tinnitu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: 59 procent domácností, které si pořídí fotovoltaiku s baterií, sníží spotřebu minimálně o 20 procent

11:59 ČEZ: 59 procent domácností, které si pořídí fotovoltaiku s baterií, sníží spotřebu minimálně o 20 procent

Číslo týdne