Ústecký kraj projekty umí, z evropských fondů získal 113 milionů korun

04.11.2019 17:56

Rekonstrukce vily v areálu Severočeské vědecké knihovny a rekonstrukce a dostavba školy obalové techniky ve Štětí, to jsou dva úspěšné projekty Ústeckého kraje.

Ústecký kraj projekty umí, z evropských fondů získal 113 milionů korun
Foto: Ústecký kraj
Popisek: Ústecký kraj, logo.
reklama

Oba byly dokončeny po stavební a realizační stránce a nyní úspěšně prošly kontrolou s tím, že Ústecký kraj dostal proplacenou dotaci v plné výši a bez krácení. Jedná se tak o více než 113 milionů korun z programu IROP, které Ústecký kraj investoval do rozvojových projektů.

„V současném programovém období se daří čerpat dotace bez toho, aby v projektech kontroly nacházely chyby. Ústecký kraj tedy dostává proplaceno to, o co si požádá. Svědčí to o dobře připravených projektech ze strany kraje. Díky kvalitním projektům a dobré spolupráci všech stran se tak v kraji daří realizovat řadu investičních akcí, které by bylo obtížné hradit z vlastního rozpočtu. Jedná se o rekonstrukce škol, sociálních objektů, silnic, nebo třeba knihovny,“ shrnul náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Zdeněk Matouš.

Jedním z úspěšně proplacených ukončených projektů je „Rekonstrukce vily Velká Hradební č. p. 49 Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem“. Celá akce stála více než 61 milionů korun, proplaceno z IROP pak bylo 40 milionů. Objekt určený k rekonstrukci už neodpovídal požadavkům moderní knihovny, z technických důvodů nebylo možné využívat jej celý. Díky realizaci projektu se tak vytvořily podmínky pro dlouhodobé uložení knihovního fondu, jeho zabezpečení a ochranu, efektivní a rychlé zpřístupnění dokumentů. V  novém depozitáři byly instalovány technologie k zajištění požadované kvality prostředí pro uchování knihovního fondu a technologie pro zabezpečení a ochranu depozitáře. V rekonstruované historické budově je umístěn depozitář, studovny, reprezentační a výstavní sál, multifunkční sál, knihařská a grafická dílna, zázemí pro návštěvníky a zázemí pro zaměstnance a sklady. V 1. patře byla nově otevřena kavárna, která mimo příjemného posezení zajišťuje i servis pro akce pořádané knihovnou. Knihovna byla vybavena novým mobiliářem (pulty, židle, stoly, křesla, regály) a audio technikou. V rámci realizace projektu byly provedeny restaurátorské práce na budově a na historicky cenném mobiliáři.

Dalším úspěšně proplaceným projektem Ústeckého kraje byla rekonstrukce a dostavba areálu VOŠ obalové techniky a SOŠ Štětí. Rekonstrukce školy zapadá do záměru kraje podporovat odborné vzdělávání v oblasti přírodních věd, technických a řemeslných oborů. Právě modernizace výukových prostor a vybavení přispěje ke zvýšení kvality vzdělávání a budoucímu uplatnění žáků na trhu práce. Původní budova školy, která je jedinou vyšší odbornou školou obalové techniky v republice, prošla zásadní rekonstrukcí, došlo ke změnám vnitřních dispozic, zvětšení učeben. Je zde nový ateliér designu, moderní chemická laboratoř, na jejímž vzniku se podílela společnost Mondi Štětí. Škola má novou přístavbu pro technické zázemí obalové techniky, jsou zde zrekonstruované učebny pro packaging a signmaking, které se pyšní nejmodernějšími přístroji. Součástí rekonstrukce byly také bezbariérové vstupy a výtahy. Celkové náklady projektu byly více než 102 milionů korun. Výše dotace z prostředků IROP pak činila 73 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rheinmetall a Czechoslovak Group podepsaly memorandum o výrobě a technologické podpoře v oblasti vojenských vozidel

13:05 Rheinmetall a Czechoslovak Group podepsaly memorandum o výrobě a technologické podpoře v oblasti vojenských vozidel

Rheinmetall a Czechoslovak Group (CSG) podepsaly memorandum o porozumění v oblasti taktických vojens…