V Zoo Plzeň se zabydluje nový druh - rypoš lysý

24.12.2018 12:22

Vánoční zvířecí a expoziční dárek připravila návštěvníkům plzeňská zoo. Před nedávnem dovezla malou kolonii o 13 zvířatech z Jihočeské univerzity, v pátek 14. 12. 2018 se narodilo prvních deset mláďat. Rypoš lysý je v mnoha ohledech unikát.

V Zoo Plzeň se zabydluje nový druh - rypoš lysý
Foto: Zoo Plzeň
Popisek: Zoo Plzeň

Rypoš lysý je eusociálně žijící africký podzemní hlodavec – to umí zejména všekazi, mravenci či včely, ze savců pouze 2 druhy rypošů. V zoo je chován vzácně, nyní kolem 30 zoo v Evropě, v ČR pouze v Plzni.

Plzeňská zoo dříve chovala jiné druhy rypošů. Společenstvo rypošů lysých má královnu, která je největším jedincem – dosahuje hmotnosti až 50 g (vzácně i více), řadový jedinec do 35 g a měří 8-10 cm.

Společenstvo má až 90 jedinců a jejich labyrint měří 3 až 5 km. Podzemní systém nor společenstva je komplikovaný, má spižírny, ložnice i slepé nory – záchody. Rypoši jsou dlouhověcí (až 30 let) – ostatní malí hlodavci jsou oproti nim výrazně krátkověcí; a rypoši jsou velmi odolní vůči bolesti a rovněž vůči rakovině; mají rovněž výrazně nižší tělesnou teplotu – kolem 28oC. Živí se zejména hlízami, jedna velká, dorůstající hlíza jim může sloužit i několik měsíců. Dorozumívají se na blízko zvuky, jinak rovněž doteky; zrak mají slabý, ale některé barvy a odstíny vnímají. Jako vánoční dárek otevřel jejich stylovou expozici v pondělí 17.12. 2018 v prostoru mezi pavilony žiraf a nosorožců Mgr. Roman Zarzycký, 1. náměstek primátora města Plzně spolu s ředitelem Zoo a BZ ing. Jiřím Trávníčkem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic loni úspěšně pokračovala v modernizaci celé železniční sítě a budov

16:05 Správa železnic loni úspěšně pokračovala v modernizaci celé železniční sítě a budov

Téměř 92 km zmodernizovaných tratí uvedených do provozu, zahájení a pokračování modernizací a rekons…