V rámci oslav se otevřou unikátní pracoviště HZS ČR

06.11.2015 19:05

Hasiči se mohou s radioaktivním materiálem potkat téměř při každém výjezdu. Nejčastěji je to při dopravních nehodách, kdy nemohou dopředu vědět, jaký materiál havarované vozidlo převáželo.

V rámci oslav se otevřou unikátní pracoviště HZS ČR
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo

Riziko kontaktu s materiálem emitujícím ionizující záření, tedy radioaktivním materiálem, hrozí hasičům i při zásazích v průmyslových nebo výrobních objektech, kde jsou čím dál častěji využívány průmyslové zářiče.

Aby pro hasiče byla práce bezpečná, jsou vybaveni osobními dozimetry. Ty ukáží, jaké míře ozáření byli vystaveni. Kromě osobních dozimetrů je každé hasičské auto vybaveno radiometrem, který slouží k detekci zdroje ionizujícího záření a měření úrovně radiace v daném místě.

To, že osobní dozimetry nebo radiometry správně fungují, se musí pravidelně kontrolovat. Kontrola spočívá v tom, že se daný přístroj vystaví různé intenzitě záření a sleduje se, zda jím naměřené hodnoty odpovídají skutečnosti. Zařízení, na kterém se tato kontrola provádí, se nazývá etalon ionizujícího záření a v České republice byste jich spočítali na prstech jedné ruky.

Jedno takové zařízení, Hlavní etalon ionizujícího záření pro resort MV ČR, mají ve Skladovacím a opravárenském zařízení HZS ČR v Olomouci. Každoročně jím projde více než tisícovka přístrojů.

V rámci oslav 50letého výročí Opravárenského závodu HZS ČR (dnes Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR) dne 12. listopadu 2015 vám nabízíme jedinečnou příležitost prohlédnout si etalon ionizujícího záření, ale i jiná, jinak pro veřejnost uzavřená, pracoviště Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR. Připraven je bohatý program.

Umožníme Vám prohlídku již zmíněného Hlavního etalonu ionizujícího záření, uvidíte, jak probíhají opravy dozimetrů a radiometrů a dozvíte se další informace z oblasti metrologie dozimetrických přístrojů.

* Otevřeno bude taktéž pracoviště, odkud je prováděn dohled nad 160-ti vysílači, přes které jsou spouštěny sirény po celé České republice.

* Zajímavé je i pracoviště revizí a oprav, které provádí revize hasičské techniky, jako jsou například jeřáby, plošiny, ale i tlakové lahve dýchacích přístrojů hasičů a dalších zařízení včetně elektrozařízení.

K dotazům a rozhovorům bude přítomen generální ředitel HZS ČR brig. gen. Drahoslav Ryba, dále ředitel Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR, Ing. Metoděj Tunys a řada odborníků, na jednotlivých pracovištích.

Akce proběhne 12. listopadu 2015v 10,30 hodin ve Skladovacím a opravárenském zařízení HZS ČR, Libušina 601/105, Olomouc.

Více informací naleznete ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ Prodej sníží ceny 1,7 milionu zákazníků na dobu neurčitou u elektřiny i plynu

7:44 ČEZ Prodej sníží ceny 1,7 milionu zákazníků na dobu neurčitou u elektřiny i plynu

Zákazníky ČEZ Prodej teď čekají samé příjemné zprávy. Již za pár týdnů se jim sníží ceny plynu a pak…