VLS spustily stavbu unikátní naučné stezky s návštěvnickým centrem na šumavské Olšině

13.07.2019 14:19

Šumava bude mít díky česko-rakouskému projektu další velké lákadlo - trasa provede návštěvníky po břehu, mokřady i nad vodou, zážitky doplní interaktivní prezentace o regionu v moderním infocentru.

VLS spustily stavbu unikátní naučné stezky s návštěvnickým centrem na šumavské Olšině
Foto: vls.cz
Popisek: Vojenské lesy a statky ČR, s. p. - logo
reklama

Ředitel Vojenských lesů a statků ČR Petr Král dnes společně se zástupci rakouské turistické organizace Verein Waldschule Böhmerwald, zástupci kraje i starostou Horní Plané Jiřím Hůlkou odstartoval položením základního kamene stavbu návštěvnického centra Olšina a naučné stezky kolem jednoho z nejvýše položených rybníků v Česku, ležícího nedaleko Lipna nad Horní Planou. Projekt má návštěvníkům přiblížit zdejší unikátní přírodu i kulturní a přírodní dědictví celého okolního česko-rakouského regionu.

Unikátní naučná stezka má od příští turistické sezóny návštěvníkům Šumavy zpřístupnit dosud málo známé přírodní bohatství – Národní přírodní památku Olšina, Ptačí oblast Boletice a další chráněná území Natura 2000. Více než sedmikilometrový okruh, který povede částečně po cestách, ale také na pilotech nad vodní hladinou a mokřady, zde s finanční podporou evropského fondu pro regionální rozvoj INTERREG V-A Rakousko – Česká republika vybudují Vojenské lesy a statky ČR (VLS) společně rakouským spolkem Verein Waldschule Böhmerwald. Součástí projektu je také stavba návštěvnického střediska s interaktivní výstavou o přírodě a historii regionu.

„Projekt návštěvníkům představí přírodní lokalitu, do níž veřejnost neměla 70 let přístup, protože byla součástí výcvikového prostoru Boletice, z něhož byla vyčleněna v rámci optimalizace vojenských újezdů až v roce 2016. Díky citlivé správě několika generací lesníků Vojenských lesů zde za tato desetiletí stranou civilizace vznikla unikátní přírodní svět, který je domovem celé řady vzácných živočišných i rostlinných druhů. Projekt umožní návštěvníkům Šumavy do něj nahlédnout,“ uvedl u příležitosti zahájení stavby ředitel VLS Petr Král.

Naučná stezka o celkové délce 7,3 kilometru bude začínat u památkově chráněné budovy rybářské bašty Olšina, kde je umístěna expozice o lesnictví, rybářství a místním ptactvu. Část trasy okolo rybníka z 15. století povede po pevných cestách, druhá část pak návštěvníky po dřevěných chodnících a mostcích na pilotech zavede také do mokřadů i přímo nad hladinu rybníka. Součástí trasy bude vedle naučných infotabulí o zdejší floře a fauně mimo jiné také molo s loďkou a umělým ostrovem. Nad nivou Olšinského potoka, který rybník napájí, pak bude mít trasa podobu stylizované bobří hráze.

Olšina je mimo jiné součástí Ptačí oblasti Boletice, která zde byla zřízena nařízením vlády v roce 2005 na 23,5 tisících hektarech, kterým se vyhnuly rozsáhlé meliorace i větší zátěž v podobě dávek umělých hnojiv a pesticidů. Stejně tak toto území nepoznalo znečištění vod z komunálního odpadu. Lokalita, která je významnou pramennou oblastí, je domovem 136 druhů ptáků, mezi nimi 53 zvláště chráněných a 66 druhů z Červeného seznamu ptáků České republiky. Unikátní je také flora rybníka Olšina v čele se sibiřským tavolníkem vrbolistým (Spiraea salicifolia).

Součástí česko-rakouského projektu na Olšině je také výstavba nového návštěvnického střediska s interaktivní prezentací o přírodě na české i rakouské straně tohoto šumavského regionu i o jeho historii.

„Středisko bude společným prostorem pro sdílení česko-rakouského společného přírodního a kulturního dědictví podle hesla, že, příroda nezná hranic. Plánujeme, že vedle individuálních návštěvníků bude sloužit také pro školení, edukativní programy a v neposledním případě i pro školní kolektivy,“ uvedl Ing. Rupert Fartaček. z rakouské destinační organizace Verein Waldschule Böhmerwald.

Realizace celého projektu si vyžádá investici téměř 30 milionů korun. Velkou část nákladů pokryje dotace přeshraničního programu INTERREG V-A Rakousko - Česká republika. Zatímco Vojenské lesy a statky se postarají primárně o stavební realizaci projektu, rakouský spolek Verein Waldschule Böhmerwald se zaměří především na propagaci celého projektu mezi návštěvníky Šumavy na obou stranách hranice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničí: Praha hostí druhý ročník Prague 5G Security Conference, tentokrát on-line

8:24 Ministerstvo zahraničí: Praha hostí druhý ročník Prague 5G Security Conference, tentokrát on-line

Dnes startuje druhý ročník Prague 5G Security Conference. Stejně jako loni, kdy akci hostilo Ministe…