VLS vybudují unikátní naučnou stezku kolem rybníka Olšiny na Šumavě

06.08.2018 21:30

Kolem jednoho z nejvýše položeného českého rybníku Olšina, ležícího nedaleko Lipna, vznikne nová naučná stezka, která má návštěvníkům Šumavy zpřístupnit dosud málo známé přírodní bohatství – Národní přírodní památku Olšina, Ptačí oblast Boletice a další chráněná území Natura 2000.

VLS vybudují unikátní naučnou stezku kolem rybníka Olšiny na Šumavě
Foto: vls.cz
Popisek: Vojenské lesy a statky ČR, s. p. - logo
reklama

Více než sedmikilometrový okruh, který povede částečně po cestách, ale také na pilotech nad vodní hladinou a mokřady zde s finanční podporou evropského fondu pro regionální rozvoj INTERREG V-A Rakousko – Česká republika vybudují Vojenské lesy a statky ČR (VLS) společně rakouským spolkem Verein Waldschule Böhmerwald. Součástí projektu nazvaného „Po stopách společného přírodního a kulturního dědictví jižních Čech - Horního Rakouska“ je také výstavba návštěvnického střediska s interaktivní výstavou o přírodě a historii regionu.

Naučná stezka o celkové délce 7,3 kilometru bude začínat u památkově chráněné budovy rybářské bašty Olšina, kde je umístěna expozice o lesnictví, rybářství a místním ptactvu. Část trasy okolo rybníka z 15. století povede po pevných cestách, druhá část pak návštěvníky po dřevěných chodnících a mostcích na pilotech zavede také do mokřadů i přímo nad hladinu rybníka. Součástí trasy bude vedle naučných infotabulí o zdejší floře a fauně mimo jiné také plovoucí vor, na němž návštěvníci mohou ručkováním po laně z trasy odbočit a pozorovat přírodu z hladiny rybníka. Nad nivou Olšinského potoka, který rybník napájí, pak bude mít trasa podobu stylizované bobří hráze. Počítá se i s dalšími prvky, jako je pozorovací budka v mokřadech nebo malá rozhledna. „Naučnou stezkou kolem rybníka Olšina otevíráme více lokalitu, která byla po desetiletích zpřístupněna v rámci optimalizace vojenského újezdu Boletice před dvěma lety. Chceme návštěvníkům Šumavy představit unikátní přírodu, která těmto místům dominuje také díky tomu, že se jim vyhnul civilizační ruch,“ uvedl ředitel VLS Josef Vojáček.

Olšina je mimo jiné součástí Ptačí oblasti Boletice, která zde byla zřízena nařízením vlády v roce 2005 na 23,5 tisících hektarech, jimž se vyhnuly rozsáhlé meliorace i větší zátěž v podobě dávek umělých hnojiv a pesticidů. Stejně tak toto území nepoznalo znečištění vod z komunálního odpadu. Lokalita, která je významnou pramennou oblastí, je domovem 136 druhů ptáků, mezi nimi 53 zvláště chráněných druhů a 66 druhů z Červeného seznamu ptáků České republiky. Unikátní je také flora rybníka Olšina v čele se sibiřským tavolníkem vrbolistým (Spiraea salicifolia).

Epicentrem pro výpravy kolem Olšiny by se mělo stát nové návštěvnické středisko s interaktivní prezentací o přírodě na české i rakouské straně tohoto šumavského regionu i o jeho historii.

„Plánujeme, že návštěvnické středisko bude sloužit pro školení, edukativní programy a v neposledním případě i pro školní kolektivy. Naučná stezka bude mít dobré dopravní napojení, začínat bude jen několik set metrů od lesní zastávky Hodňov na páteřní šumavské lokálce z Českého Krumlova na Černý kříž a Volary. Velká část trasy bude také řešena bezbariérovým způsobem pro tělesné handicapované návštěvníky,“ dodal ředitel divize VLS Horní Planá Petr Král. Realizace celého projektu bude zahájena přípravnými pracemi již během letošního podzimu, celkem si vyžádá investici téměř 30 milionů korun. Velkou část nákladů pokryje dotace přeshraničního programu INTERREG V-A Rakousko - Česká republika, kterou partneři projektu v minulých dnech získali. Zatímco Vojenské lesy a statky se postarají primárně o stavební realizaci projektu, rakouský spolek Verein Waldschule Böhmerwald se zaměří především na propagaci celého projektu mezi návštěvníky Šumavy na obou stranách hranice.

„Jedním z hlavních cílů projektu je vytvořit společný prostor pro sdílení společného přírodního a kulturního dědictví podle hesla, že příroda nezná hranic,“ vysvětlil Tomáš Vydra.

Program přeshraniční spolupráce INTERREG V-A Rakousko – Česká republika je zaměřen na podporu projektů řešících společné řízení rizik, rozvoj potenciálu přírodních a kulturních zdrojů včetně zlepšení jejich dostupnosti, společné vzdělávání a zvýšení kvalifikace žáků a studentů a spolupráci institucí a komunit. Součástí programu je také Fond mikroprojektů, sloužící k upevňování vzájemné spolupráce a sounáležitosti na lokální úrovni.

Vojenské lesy a statky ČR jsou státním podnikem s 90letou historií, který hospodaří v lokalitách, jež slouží, či v minulosti sloužily, jako výcvikové armádní prostory. Jde celkem o šest unikátních přírodních lokalit, které patří k nejzachovalejším lesním celkům nejen v ČR, ale i v Evropě. Na Šumavě lesnická divize VLS spravuje Vojenský újezd Boletice, ale také přírodní lokalitu mezi Novou Pecí a Lipnem, přiléhající k NP Šumava.

Verein Waldschule Böhmerwald je rakouská nezisková organizace, která na Šumavě organizuje edukativní programy pro děti, mládež i dospělé o přírodě. Zaměřuje se na rozvíjení vztahu místních dětí i dospělých k lesu, přírodě i historii jejich regionu, stejně tak jako na propagaci mezi návštěvníky Šumavy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic chystá architektonickou soutěž na první terminál VRT

21:14 Správa železnic chystá architektonickou soutěž na první terminál VRT

Konkrétnější obrysy získá už brzy první terminál vysokorychlostní železnice v Česku – nádraží Praha …