VZP: Má lékař povinnost sdělit pacientovi cenu léku, který mu předepisuje?

06.03.2018 12:08

Lékař nejen že nemá povinnost pacientovi sdělit cenu léku, resp. výši doplatku na lék, který mu předepisuje (platná legislativa mu takovou povinnost neukládá), ale dokonce ani přesnou částku sám nezná a znát nemůže.

VZP: Má lékař povinnost sdělit pacientovi cenu léku, který mu předepisuje?
Foto: VZP
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Měl by být pacientovi schopen jen sdělit, zda je lék pojišťovnou hrazen plně, nebo částečně (a pacient bude doplácet), nebo zda hrazen není (a pacient bude platit jeho plnou cenu).

Výši případného doplatku na konkrétní předepsaný léčivý přípravek je možné orientačně dohledat na webu ministerstva zdravotnictví (Informace o úhradách, cenách a výši případného doplatku léčivých přípravků hrazených z veřejného zdravotního pojištění, www.mzcr.cz/Leky.aspx).

Ani zde však nenajdete přesnou částku, kterou za konkrétní částečně hrazený léčivý přípravek v lékárně zaplatíte – částka k zaplacení se totiž rovná rozdílu mezi cenou léku a jeho úhradou od pojišťovny, přičemž jen částka úhrady (kterou stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv) je stejná u všech pojišťoven a v každé lékárně. Prodejní cena léku se však může lišit – vypočítává se jako součet ceny výrobce, obchodní přirážky a DPH. Léčivé přípravky mají vždy regulací stanoven horní limit ceny. Je regulována jak maximální cena výrobce (o ní rozhoduje ve správním řízení SÚKL), tak i možná obchodní přirážka, a to v souladu s Cenovým předpisem MZ ČR. O obchodní přirážku se dělí distributor a lékárna.

Do finální sumy se tedy pak promítá cenová politika všech účastníků distribučního řetězce (výrobce, distributora i lékárny). Pokud konkrétní lékárna např. neuplatní maximální možnou marži nebo nakoupí daný léčivý přípravek od svého dodavatele levněji, může v ní být doplatek na lék nižší než jinde.

Proto i v databázi na stránkách ministerstva najdete u konkrétního léčivého přípravku jen částku maximální úhrady zdravotní pojišťovny, nejvyšší možnou cenu v lékárně při výdeji na recept a nejvyšší možný doplatek pacienta, dále průměrnou aktuální cenu v lékárně a průměrný aktuální doplatek pacienta, případně také výši doplatku započitatelného do ročního limitu.

Váš lékař má tedy pravdu, pokud vás pro informaci o konkrétní částce odkazuje na lékárnu. Přímo v lékárně také můžete požádat o vydání jiného než předepsaného léčivého přípravku (ovšem se stejnou léčivou látkou, se stejnou cestou podání a se stejnou lékovou formou), který bude mít nižší doplatek. V mnoha případech takový přípravek existuje a lékárny ho pacientům často samy aktivně nabízejí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

22:03 Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

Vláda na vlastní žádost odvolala z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hl…