VZP: Otázka týdne - Náhrada škody, způsobené pojišťovně

11.12.2017 10:18

Zdravotní pojišťovna po mně chce zaplatit náklady za léčbu mého bratra, kterého jsem při sporu fyzicky napadl a způsobil mu úraz. Napadení jsem přiznal, celá věc ale byla Policií ČR odložena, protože bratr s mým trestním stíháním nesouhlasil. Postupuje pojišťovna správně?

VZP: Otázka týdne - Náhrada škody, způsobené pojišťovně
Foto: Pojišťovna VZP
Popisek: Pojišťovna VZP, logo

ODPOVĚĎ:

Postup zdravotní pojišťovny je naprosto správný. Zdravotní pojišťovna má vůči třetí osobě právo na náhradu těch nákladů na hrazené zdravotní služby, které vynaložila v důsledku zaviněného protiprávního jednání této třetí osoby vůči pojištěnci (podle ustanovení § 55 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění).

Rozhodující je zde skutečnost, že jste úmyslně fyzicky napadl svého bratra a způsobil mu přitom újmu na zdraví. Jedná se tedy o zaviněné protiprávní jednání, kterým je opodstatněn nárok na náhradu škody zdravotní pojišťovny, tzn. na uhrazení nákladů vynaložených na hrazené zdravotní služby poskytnuté vašemu bratrovi. Do nákladů léčení jsou přitom zahrnovány veškeré náklady za léčbu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, které byly vynaloženy v příčinné souvislosti s poškozením zdraví, to znamená nejen náklady ambulantního ošetření nebo hospitalizace, ale i náklady na léčiva, prostředky zdravotnické techniky, případně na dopravu, léčebně rehabilitační péči atd.

Samotný fakt, že trestní stíhání bylo Policií ČR odloženo z důvodu nesouhlasu poškozeného, vyjadřuje blahovůli zákonodárce trestně nepostihovat zákonem vymezený okruh osob, pokud k tomu nedá ten, komu bylo ublíženo na zdraví, souhlas. Srozumitelně řečeno, za napadení bratra nebudete potrestán, ale svým jednáním jste zavinil jeho poškození na zdraví, zdravotní pojišťovna musela zaplatit zdravotní péči při ošetření a léčbě, a proto oprávněně požaduje náhradu škody. Pokud byste na výzvu k zaplacení nákladů léčení nereagoval a částku nezaplatil, byla by vymáhána soudní cestou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NP České Švýcarsko: Nezodpovědní návštěvníci způsobili požár

22:22 NP České Švýcarsko: Nezodpovědní návštěvníci způsobili požár

Požár lesa na Smrkovém kopci, zhruba 800 metrů severozápadně od Pravčické brány při hranici s Národn…