VZP apeluje na změnu paragrafu 16, navrhuje zakotvit do zákona risk-sharing

03.12.2017 19:04 | Zprávy

Původně mělo jít o nástroj, který ve výjimečných případech umožní změkčit zákon a zpřístupní pacientům, u nichž neexistuje léčebná alternativa, standardně nehrazenou péči. V posledních letech se ale z tzv. paragrafu 16 stal hromadně využívaný způsob, který dovoluje obcházet stanovená pravidla a umožňuje domoci se nákladné péče, jež ovšem ve výsledku nemusí mít takový efekt, jaký deklaruje. VZP proto navrhuje, aby se do zákona zavedla povinnost pro farmaceutické firmy sdílet rizika: pokud by u pacienta nebyl léčebný efekt takový, jaký byl deklarován, úhrada by nešla na vrub pojišťovny, nýbrž výrobce.

VZP apeluje na změnu paragrafu 16, navrhuje zakotvit do zákona risk-sharing
Foto: VZP
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

„Z výjimek se stává pravidlo,“ říká k žádostem na paragraf 16 zákona 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění náměstek VZP Petr Honěk. Podobně to vidí také zástupci Svazu zdravotních pojišťoven. „O systémových věcech by se nemělo rozhodovat v mimořádných režimech. Pokud nepřistoupíme k revizi, budeme muset většinu formálně správných žádostí vyřizovat kladně, protože zákon neumožňuje zdravotní pojišťovně nějaké zásadnější restrikce,“ uvedl před dvěma týdny (ZDE) prezident SZP Ladislav Friedrich.

Za pět let se totiž počet žádostí na paragraf 16 u VZP bezmála ztrojnásobil – zatímco v roce 2012 jich bylo pět tisíc, loni už šlo o 14 tisíc (tj. 38 denně). Svaz zdravotních pojišťoven k tomu uvedl, že v posledních letech zaznamenává meziroční růst počtu žádostí o 40 až 50 procent. U naprosté většiny přitom pojišťovny žádosti vyslyší – u VZP jde o 90 procent případů (loni pojišťovna zamítla 1391 žádostí), takže ve výsledku zaplatila minulý rok za „výjimečné“ případy přes paragraf 16 více než miliardu. Ještě v roce 2013 šlo o 350 milionů, což ukazuje, že cena přípravků roste.

VZP ovšem zdůrazňuje, že důvodem zamítnutí nikdy nejsou peníze, ale zákonná podmínka – musí totiž jít o jedinou možnost léčby. „V médiích se objevila řada příběhů konkrétních pacientů. Chceme zdůraznit, že je VZP pranýřovaná za to, že dodržuje zákon. Zákon hovoří o výjimečných případech a jediné možnosti pro pacienta z hlediska jeho zdravotního stavu,“ podtrhává Honěk s tím, že složité případy pojišťovna diskutuje s odborníky a často i s příslušnou odbornou společností.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

léčba , VZP , zákon , změna , úhrada , TZ

autor: Tisková zpráva

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Poradenský tým pro vysokorychlostní PPP projekt je kompletní

16:14 Správa železnic: Poradenský tým pro vysokorychlostní PPP projekt je kompletní

Správa železnic dnes oznámila, že skončil výběr všech odborných poradců pro PPP projekt vysokorychlo…